miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Aż 1,5 ha lasu spłonęło! 45 strażaków walczyło z ogniem [ZDJĘCIA]

0 1 629

W piątek (26 kwietnia) ok. godz. 12:30 przy ul. Jamnickiej w Nowym Sączu doszło do pożaru lasu. Spaleniu uległo ok. 1,5 ha krzewów, drzew oraz ściółki leśnej. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez 45 strażaków trwały prawie trzy godziny.

 

Czytaj również: Gmina Grybów: Poparzony mężczyzna przy wejściu do lasu! Śmigłowiec LPR w akcji [WIDEO, ZDJĘCIA]

 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta była ściółka leśna oraz krzewy i niższe drzewa na powierzchni ponad 1 ha. Pożar ograniczony był ul. Jamnicką, Długoszowskiego oraz brzegiem rzeki Kamienica. Ze względu na umiejscowienie pożaru z dala od drogi oraz na stromym zboczu, bezpośredni dostęp do miejsca zdarzenia był znacznie utrudniony. Okresowe, silne podmuchy wiatru znacznie przyśpieszały rozwój pożaru. Pożar nie stwarzał dodatkowego zagrożenia, gdyż bezpośrednio przy lesie nie było budynków gospodarczych lub mieszkalnych. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęciu działań gaśniczych przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego oraz podaniu jednego prądu wody na płonącą ściółkę. Równolegle podjęto działania gaśnicze z innej strony pożaru. Zorganizowano zaopatrzenie wodne. Dalsze wspólne działania zastępów PSP i przybyłych na miejsce zastępów OSP polegały na podzieleniu terenu pożaru na trzy odcinki, tj.: pierwszy od strony ul. Jamnickiej, drugi od strony ul. Długoszowskiego, trzeci od strony brzegu rzeki Kamienica oraz punkt zaopatrzenia wodnego. Rozwinięto kolejne linie gaśnicze w kierunku frontu pożaru. Zorganizowano zaopatrzenie wodne z wykorzystaniem pompy pływającej z płynącej ok. 50 m od pożaru rzeki Kamienica. W trakcie prowadzonych działań podano trzy prądy wody w natarciu na front i skrzydło pożaru. Podano jeden prąd wody od strony ul. Długoszowskiego na drugie skrzydło pożaru. Sprawdzono teren po ugaszeniu ognia i przelano, dogaszono tlące się krzewy i ściółkę leśną. Spaleniu uległo ok. 1,5 ha lasu – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do działań na ul. Jamnickiej zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz 7 zastępów z OSP. Czynności ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez 10 zastępów i 45 strażaków trwały prawie trzy godziny.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź