miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Dwie osoby poszkodowane po wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Krakowskiej! [ZDJĘCIA]

0 586

W sobotę (29 grudnia) ok. godz. 15:36 w mieszkaniu przy ul. Krakowskiej w Nowym Sączu, na drugiej kondygnacji doszło do wybuchu gazu propan butan i pożaru w pomieszczeniu kuchni. W wyniku zdarzenia dwie osoby zamieszkujące budynek zostały poszkodowane.

 

Czytaj również: Łącko: Kobieta i dziecko w szpitalu po zderzeniu trzech samochodów! [ZDJĘCIA]

 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że z niewyjaśnionych przyczyn w mieszkaniu na drugiej kondygnacji doszło do wybuchu gazu propan butan i pożaru w pomieszczeniu kuchni. Pożar został ugaszony przez mieszkańców budynku przed przybyciem zastępu PSP przy użyciu gaśnicy proszkowej. W mieszkaniu znajdowały się dwie butle 11 kg propan butan, które mieszkańcy zakręcili i wynieśli na zewnątrz obiektu. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby mieszkające w budynku. Jednej osobie poszkodowanej mieszkańcy udzielili pomocy przed przybyciem strażaków. Drugą osobę mieszkańcy wynieśli na zewnątrz. W chwili zdarzenia w budynku przebywało jedenaście osób, pozostałe osoby nie uskarżały się na żadne dolegliwości – powiedział Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Osoby mieszkające na drugiej i trzeciej kondygnacji opuściły budynek przed przybyciem zastępu PSP. Mieszkańcy pierwszej kondygnacji pozostawali w budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w budynku oraz zakręceniu zaworów gazu w całym obiekcie. Udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Sprawdzono mieszkania pod kątem zagrożenia pożarowego, otwarto okna w mieszkaniach w celu przewietrzenia. Osoby przebywające na pierwszej kondygnacji opuściły budynek. Oświetlono miejsce zdarzenia. Podczas działań zauważano naruszenie stabilności ścian nośnych i działowych budynku na drugiej i trzeciej kondygnacji.

– W związku z tym ratownicy znajdujący się w środku opuścili budynek, a na miejsce został wezwany Inspektor Nadzoru Budowlanego. Pracownik Nadzoru Budowlanego po oględzinach budynku i wykonaniu niezbędnych czynności zdecydował o wyłączeniu z użytku drugiej i trzeciej kondygnacji budynku, natomiast mieszkańcom pierwszej kondygnacji zezwolił na użytkowanie mieszkań. Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne, które odcięło całkowicie dopływ gazu i prądu do budynku. W celu przeprowadzenia oględzin na miejsce przybyła Grupa Dochodzeniowo-Śledcza KM Policji w Nowym Sączu. Na miejscu zdarzenia pozostali funkcjonariusze Policji, Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz pozostali właściciele mieszkań. Butle z gazem zostały zabezpieczone i przetransportowane przez Policję do dalszego dochodzenia – dodał Marian Marszałek.

Do działań na ul. Krakowskiej w Nowym Sączu zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Niskowa oraz OSP Biegonice. Czynności prowadzone przez strażaków na miejscu zdarzenia trwały w sumie półtorej godziny.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź