miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Leczył raka amigdaliną! Mechanik Ryszard K. trafił do aresztu

0 1 190

Ryszard K. to inżynier mechanik z Nowego Sącza, który leczył chorych na raka amigdaliną. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy, a więc najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami. Usłyszał aż 36 zarzutów. Poszkodowanych zostało w sumie około 118 osób.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: 30-latek groził śmiercią sędziom i pracownikom Sądu Rejonowego!

 

Komunikat Leszka Karpia, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu: Tymczasowe aresztowanie w sprawie Ryszarda K.

„W dniu 18 stycznia 2019 roku Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na wniosek Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zastosował na okres trzech miesięcy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec Ryszarda K. podejrzanego o popełnienie 36 przestępstw z art. 286 § 1 i art. 160 § 1 k.k. polegających na tym, iż prowadząc działalność leczniczą w postaci Ośrodka Niekonwencjonalnego Wspomagania Terapii Antynowotworowej naraził osoby biorące udział w organizowanych przez niego trzytygodniowych kuracjach leczniczych dla osób z chorobą nowotworową na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez podawanie im w formie zastrzyków domięśniowych i doustnie zawyżonej dziennej dawki amigdaliny, powodując jej podwyższone, toksyczne działanie, oraz jednocześnie doprowadził te osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w różnych kwotach jako należności za pobyt i terapię wraz z osobą towarzyszącą, poprzez wprowadzenie ich w błąd co do skuteczności leczenia amigdaliną i dietą gersona, podczas gdy w rzeczywistości zastosowana kuracja w świetle nauk medycznych nie potwierdza antynowotworowego działania stosowanych metod.

Wobec wymienionego dotychczas stosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, ale wobec faktu usiłowania popełnienia kolejnego tego rodzaju przestępstwa, niezbędne było zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby zapobiec popełnieniu przez podejrzanego kolejnego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.”

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka. Jednak cały czas trwa spór o to, czy amigdalina to bezpieczny lek antynowotworowy. Jej zwolennicy twierdzą, że witamina B17 może zniszczyć każdy rodzaj guza nowotworowego. Jednak lekarze ostrzegają, że terapia witaminą B17 może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem.

Amigdalina (witamina B17) to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, występujący w wielu roślinach. W najwyższym stężeniu występuje w pestkach migdałowca (łac. Amygdalus communis – stąd nazwa amigdalina), a także pigwy, moreli, brzoskwini, śliwki i wiśni. To właśnie amigdalina nadaje im specyficzny gorzki smak i aromat.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, Wikipedia
Fot.: KMP Gdynia (zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź