miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Pożar sadzy w przewodzie kominowym! Działania strażaków trwały ponad trzy godziny [ZDJĘCIA]

0 324

30 listopada około godziny 7:08, strażacy z JRG1 w Nowym Sączu zostali wezwani do interwencji na posesji mieszczącej się przy ulicy Darowskiej. W kominie budynku mieszkalnego paliła się sadza.

 

Czytaj również: Gmina Grybów: 36 strażaków ponad trzy godziny gasiło pożar poddasza! [ZDJĘCIA]

 

Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu materiału palnego z kominka oraz przewietrzeniu mieszkania. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono pomieszczenia oraz z pomocą drabiny przenośnej ciąg komina dymowego. Stwierdzono zwiększoną temperaturę w okolicach przewodu kominowego oraz stropu. Podjęto próbę udrożnienia przewodu kominowego przy użyciu kuli kominiarskiej. Podano prąd proszku gaśniczego do przewodu dymowego od strony kominka. Dodatkowo użyto lancy gaśniczej w celu podania mgły wodnej do komina. Wykonano prace rozbiórkowe w celu odkrycia wejścia przewodu dymowego z kominka do komina, (ustalono, że jest podwyższona temperatura na odcinku ok 60 cm od wlotu). W trakcie prowadzonych działań na miejsce przybyli pracownicy zakładu kominiarskiego. Podjęli oni nieskuteczną próbę udrożnienia przewodu dymowego. Ze względu na brak zgody właścicielki na dalsze prace rozbiórkowe w celu minimalizacji zagrożenia pożarowegom zdecydowano o podaniu prądu piany średniej do przewodu kominowego. Pouczono właścicielkę o zakazie użytkowania kominka do momentu wykonania niezbędnych prac budowlanych w celu naprawy urządzenia – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

To nie pierwszy taki wypadek w ostatnim czasie, dlatego oddziały Straży Pożarnej z Nowego Sącza oraz okolic apelują o rozwagę, szczególnie w sezonie grzewczym i regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź