miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Osiemnastu strażaków gasiło pożar pustostanu [ZDJĘCIA]

0 462

W sobotę (2 czerwca) ok. godz. 16:10 w miejscowości Znamirowice w gminie Łososina Dolna doszło do pożaru pustostanu w opuszczonym gospodarstwie. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było uderzenie pioruna. Działania strażaków trwały prawie trzy godziny, a na miejscu zdarzenia pracowało pięć zastępów.

 

Czytaj również: Na Jeziorze Rożnowskim przewróciła się łódź żaglowa

 

– Zastępy z: JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Łososina Dolna i OSP Tabaszowa zadysponowane zostały do działań w Znamirowicach. Pożarem objęta była jedna ściana budynku oraz część poddasza, był on na szczęście niezamieszkały. W odległości kilku metrów od miejsca zdarzenia znajdowała się stodoła. Płonący budynek znajdował się w odległości około stu metrów od drogi gminnej, w związku z tym nie było bezpośredniego dojazdu samochodami ratowniczo-gaśniczymi do pożaru. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca, zbudowaniu linii głównej oraz dwóch linii gaśniczych w celu podania prądów wody w natarciu na palący się pustostan. Punkt czerpania wody do celów gaśniczych stanowił hydrant, znajdujący się około dwustu metrów od palącego się obiektu. Dalsze czynności polegały na wejściu roty strażaków na poddasze przez okno w celu usunięcia dachówki i przewietrzenia pomieszczenia, wycięciu nadpalonej konstrukcji poszycia dachowego oraz stropu. Usunięto na zewnątrz spalone trociny wraz z suchymi liśćmi znajdującymi się na poddaszu. Rozebrano nadpaloną część ściany oraz wejścia do budynku. W trakcie prowadzonych prac rozbiórkowych wszystkie uszkodzone elementy konstrukcyjne zostały przelane wodą – poinformował Marian Marszałek, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Pracownicy Pogotowia Energetycznego całkowicie odłączyli energię elektryczną w budynku. Po ugaszeniu pożaru na miejscu zdarzenia pozostał zastęp z OSP Tabaszowa w celu dozorowania pogorzeliska. Działania pięciu zastępów i osiemnastu strażaków trwały prawie trzy godziny.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź