Plaga owadów na Sądecczyźnie! Mnóstwo interwencji strażackich
Do 29 lipca 2024 r. sądeccy strażacy odebrali aż 46 zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd lub rojów owadów. Od początku tego roku na Sądecczyźnie odnotowano łącznie 60 takich zgłoszeń. W całym kraju również odnotowuje się zwiększoną liczbę tego typu zgłoszeń.
Czytaj również: Roadshow Jakuba B. Bączka wyrusza w drogę. Warsztaty w 10. miastach w Polsce już w październiku!
PRZYPOMINAMY i APELUJEMY:
Odpowiedzialność właścicieli i zarządców obiektów
Zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe. Regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd lub rojów są firmy dezynsekcyjne.
Działania straży pożarnej w sytuacjach zagrożenia
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia, szczególnie osób o ograniczonej zdolności poruszania się, z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych, straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych. W przypadkach nieuzasadnionych strażacy ograniczają się do zabezpieczenia terenu działań, ewakuacji osób z obiektu oraz przekazania terenu działań właścicielowi lub zarządcy z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu.
Apel o rozsądek
Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować pomocy. Nieuzasadnione wyjazdy strażaków w miejsca, gdzie ich interwencja nie jest konieczna, mogą powodować opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność, aby strażacy mogli skutecznie pomagać tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne!
Błonkoskrzydłe, błonkówki – rząd owadów obejmujący ponad 153 tys. opisanych gatunków występujących na całym świecie, z wyjątkiem rejonów polarnych. Najwięcej gatunków spotyka się w krajach tropikalnych. Do błonkówek należą m.in. pszczoły, osy, mrówki, pilarzowate, gąsieniczniki, bleskotki i trzpiennikowate.
W okresie wiosennym oraz letnim występuje bardzo duża aktywność owadów błonkoskrzydłych (szerszenie, osy, pszczoły). Jednostki ratownicze Straży Pożarnej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia. Z uwagi na charakter zdarzeń związanych z owadami błonkoskrzydłymi nawet w przypadku stwierdzenia takiego zagrożenia, najczęściej jedynym właściwym działaniem w takiej sytuacji zgodnie z obowiązującymi zasadami, w przypadku braku dodatkowych zagrożeń, będzie ewakuacja osób z zagrożonej przestrzeni oraz przekazanie terenu lub obiektu właścicielowi z zaleceniem zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania.
Co zrobić, gdy natkniemy się na gniazdo lub rój:
- należy powoli, nie wykonując gwałtownych ruchów, odejść na co najmniej 20 metrów, najlepiej w ciemne miejsce,
- w przypadku ataku osłonić głowę i twarz rękami lub ubraniem. Nie wolno opędzać się rękami od owadów,
- jeżeli owad wpląta się we włosy nie wyciągać go palcami, tylko wyczesać grzebieniem,
- nie wolno drażnić owadów, np. poprzez rzucanie w nie przedmiotami, spryskiwanie wodą, bądź środkami owadobójczymi.
Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia:
- położyć osobę użądloną w zacienionym miejscu,
- jak najszybciej wyciągnąć żądło pęsetą lub palcami,
- odkazić i schłodzić okolice użądlenia,
- dobrze jest wypić preparat z wapniem.