miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przekręcił licznik Audi o ponad 164 tys. kilometrów. Przyłapała go sądecka policja

0 2 988

Prawie 164 tysiące kilometrów – o tyle różniły się wskazania drogomierza podczas kontroli drogowej od stanu odnotowanego przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego pojazdu. Teraz właściciel audi będzie musiał tłumaczyć się przed Policją.

 

Czytaj również: Twierdza na K47 nadal nie zdobyta! 16 mecz bez porażki Sandecji Nowy Sącz

 

Policjanci, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, już od ponad roku spisują stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

25 kwietnia br. w Piwnicznej-Zdroju policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Audi. Kiedy mundurowi sprawdzili stan licznika pojazdu okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz audi wskazywał 264 tys. km, natomiast w maju 2020 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował blisko 428 tys. km, czyli prawie 164 tys. km więcej niż obecnie.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe

Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje zaświadczenie.

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd”. Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź