miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Strażacy z Nowego Sącza lecą do Turcji. Pomogą w poszukiwaniach po ogromnym trzęsieniu ziemi

2 785

Druhowie ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej „Nowy Sącz” wejdą w skład Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR. – Łącznie z woj. małopolskiego wyruszyło 22 strażaków i 4 certyfikowane psy o specjalizacji gruzowiskowe. Życzymy Wam powodzenia w akcji i dziękujemy za tak szybkie zgłoszenie gotowości do wyjazdu – poinformowała Państwowa Straż Pożarna.

Czytaj również: Gminy na Sądecczyźnie z mocnym wsparciem! Wyremontują drogi za ponad 21,6 mln złotych

Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a #Polska wyraziła akces.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię. W odpowiedzi na prośbę Turcji o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności Unia Europejska zmobilizowała zespoły poszukiwawczo-ratownicze.

“Dziesięć zespołów poszukiwawczych i ratowniczych zostało szybko zmobilizowanych z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii, aby wspierać osoby udzielające pierwszej pomocy na miejscu. Włochy i Węgry również zaoferowały Turcji swoje ekipy ratunkowe. Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w bezpośrednim kontakcie z władzami w Turcji, aby w razie potrzeby koordynować dalsze wsparcie” – podała Komisja.

Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego jest w bezpośrednim kontakcie z władzami w Turcji, aby w razie potrzeby koordynować dalsze wsparcie.

Uruchomiono również unijny system satelitarny Copernicus, który pozwala na mapowanie sytuacji kryzysowych.

Komisja podała, że UE jest również gotowa wspierać osoby poszkodowane w Syrii za pośrednictwem swoich programów pomocy humanitarnej.

Źródło: PSP | PAP

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Marlena pisze

    a turcy niech dalej putinowi drony wysylają. idioci. niech sie bujają teraz.

  2. Zakręcona pisze

    katolicyzm przemawia przez ciebie Marlenko…

Zostaw odpowiedź