miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielogłowy: Pożar budynku mieszkalnego! Pięć osób trafiło do szpitala [ZDJĘCIA]

0 822

W piątek (18 stycznia) ok. godz. 15:01 doszło do pożaru w jednorodzinnym budynku mieszkalnym w Wielogłowach w gminie Chełmiec. W wyniku zaistniałego zdarzenia pięć osób zostało poszkodowanych (w tym trójka dzieci) i przetransportowanych do szpitala.

 

Czytaj również: Gmina Gródek nad Dunajcem: Mężczyzna ucierpiał w wyniku pożaru drewutni! [ZDJĘCIA]

 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na poddaszu jednorodzinnego budynku mieszkalnego ze stropu w okolicy komina wydobywał się dym. W chwili powstania zdarzenia w budynku przebywało pięć osób, w tym dwie osoby dorosłe i trójka dzieci. Piec na paliwo stałe znajdujący się w pomieszczeniu piwnicy został częściowo przygaszony. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy weszli na poddasze budynku w celu zlokalizowania źródła zadymienia. Odłączono zasilanie elektryczne. Sprawdzono pomieszczenia budynku na obecność tlenku węgla. W pomieszczeniach, przez które przebiegał przewód kominowy wykryto kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń tlenku węgla. Po dokonaniu pomiarów podjęto decyzję o ewakuacji osób znajdujących się w pozostałej części budynku oraz przewietrzeniu go przez otwarcie okien i drzwi. Z uzyskanych informacji wynikało, że jedno dziecko wcześniej uskarżało się na ból głowy. Pozostałe osoby nie skarżyły się na żadne dolegliwości. Na miejsce zadysponowano karetkę Pogotowia Ratunkowego. Ewakuowane osoby udały się do sąsiadów, gdzie do przyjazdu karetki przebywały w obecności strażaka, który kontrolował ich stan. Na poddasze wprowadzono linię szybkiego natarcia zakończoną lancą gaśniczą. Po przygaszeniu źródła ognia rozpoczęto rozbiórkę desek na poddaszu i dogaszaniu zarzewi ognia. Następnie sprawdzono kamerą termowizyjną ścianę na parterze, kontrola wykazała podwyższoną temperaturę ściany. Wprowadzono do wnętrza ściany, po obydwu stronach prąd wody za pomocą lancy gaśniczej. Działania przyniosły zamierzony efekt w postaci lokalizacji pożaru. Przystąpiono do rozbiórki ściany oraz sukcesywnego dogaszania nadpalonych elementów za pomocą lancy. Na miejsce zdarzenia przybyły kolejne karetki Pogotowia Ratunkowego, które zabrały do szpitala na dodatkowe badania wszystkie pięć osób przebywających w budynku. Elementy po rozbiórce usunięto na zewnątrz budynku, a następnie przelano wodą – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do działań w Wielogłowach zadysponowany został zastęp z JRG nr 1 w Nowym Sączu. Czynności ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez strażaków trwały ponad trzy godziny.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź