miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

130. rocznica urodzin Bolesława Barbackiego

0 188

W niedzielne (10 października) popołudnie w zabytkowej Willi Marya położonej przy ul. Jagiellońskiej 60 odbyły się uroczyste obchody 130. urodzin sądeckiego artysty malarza oraz społecznika Bolesława Barbackiego. Na wydarzenie zaprosiła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka z okazji obchodzonego w Nowym Sączu Roku Bolesława Barbackiego.

 

Czytaj również: „Planowane są wielkie inwestycje kolejowe w naszym rejonie”. Narada Zespołu ds. Rozwiązań Komunikacyjnych w Małopolsce!

 

W programie urodzin znalazł się spacer „Kobiety Bolesława Barbackiego – śladami miłości i przyjaźni sądeckiego artysty”, prowadzony przez dr. Marię Molendę. Na trasie spaceru znalazł się Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego, park „Kocie Planty”, Szkoła Podstawowa nr 2, rodzinny dom Barbackich a także oczywiście willa Marya. Podczas spaceru dr Maria Molenda opowiadała o ważnych dla Bolesława Barbackiego kobietach: jego miłościach i fascynacjach.

 

 

Sądeczanie mieli jedną z niewielu okazji, by zajrzeć do wnętrza willi Maryi. W dawnej pracowni Bolesława Barbackiego, w której artysta tworzył od 1926 r., odbył się happening „Sztuka, moja miłość” w wykonaniu Teatru Nomina Rosae oraz Kings Town Dancers. Na zakończenie można było skosztować pysznego urodzinowego tortu.

130. urodziny Bolesława Barbackiego zorganizowały:

  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu
  • Fundacja Nomina Rosae
  • Zespół Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

przy współpracy:

  • Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
  • Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź