miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

70-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu

0 593

Niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne “Noc dźwięków” uświetniło 70. rocznicę powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.

 

Czytaj również: Prawie 25 tys. złotych na ratowanie sądeckich nekropolii!

 

W sobotni wieczór Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” przeżywało prawdziwe oblężenie. Na „Noc dźwięków”, centralną imprezę jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, przybyli licznie mieszkańcy Nowego Sącza i Sądecczyzny. W trakcie wieczoru widzowie mogli sami zdecydować, jakiej muzyki chcą słuchać. Koncerty odbywały się w różnych przestrzeniach MCK „Sokół” oraz w kościele pw. św. Kazimierza.

 

 

Podczas jubileuszowej gali gratulacje oraz odznaczenia w imieniu Marszałka Małopolski przekazała wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska w towarzystwie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Moniki Gubała oraz zastępcy dyrektora Departamentu Generalnego Tadeusza Zaremby, a także dyrektora MCK „Sokół” Andrzeja Zarycha.

– Wspaniały jubileusz 70-lecia działalności to nie tylko czas refleksji nad dokonaniami ale także plany na przyszłość. Pragnę złożyć podziękowania za kształcenie tysięcy wybitnych absolwentów, którzy realizują swoją działalność artystyczną na scenach całego świata. Jesteście Państwo wspaniałym ambasadorem naszego regionu. Piękną modlitwą, muzyką i śpiewem wchodzicie w kolejny etap działalności. Życzę, by kolejne lata upływały na odkrywaniu nowych talentów muzycznych – mówiła radna województwa Marta Mordarska.

Przyznaną przez Zarząd Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski, przedstawicielka samorządu regionalnego udekorowała sztandar Szkoły, a w imieniu marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafała Bochenka wręczyła medale Polonia Minor. W podziękowaniu za profesjonalną i wieloletnią pracę na rzecz rozwoju kultury i szkolnictwa artystycznego odznaczenie otrzymał sprawujący od 20 lat funkcję dyrektora szkoły Józef Witold Buszek. Z kolei w podziękowaniu za aktywną pracę na rzecz wysokiego poziomu artystyczno-pedagogicznego oraz wzbogacanie życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców medal otrzymała zastępca dyrektora szkoły Katarzyna Kierzkowska-Weiss.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Sączu została założona w 1949 roku jako szkoła o stopniu podstawowym. W 1967 rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną o stopień średni. Obecnie funkcjonuje jako Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia z filiami w Krynicy i Szalowej. Kształci się w niej 700 uczniów pod kierunkiem 100 nauczycieli. Zajęcia obejmują lekcje gry na instrumencie w systemie indywidualnym oraz lekcje teorii w systemie grupowym. W szkole istnieje dziecięca oraz młodzieżowa orkiestra symfoniczna, dwa chóry a także kilka zespołów kameralnych. Od 15 lat nowosądecka szkoła organizuje Międzynarodowy Festiwal i Kurs Muzyczny “Wakacje z muzyką” oraz Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza (byłego nauczyciela szkoły). Od 2006 r. szkoła współpracuje ze Städtische Musikschule z Lörrach w Niemczech. W ciągu 70 lat działalności placówkę ukończyło ok. 5 tys. absolwentów szkoły I stopnia i blisko 2 tys. II stopnia, spośród których wielu pełni odpowiedzialne funkcje artystyczne w wielu instytucjach kraju, Europy i świata.

Opr. Rafał Kmak
fot. UMWM

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź