miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

99. sezon Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego przed nami!

0 514

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, działający pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury w Nowym Sączu, 99. sezon działalności rozpoczyna swoją 358. premierą, która będzie miała miejsce w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki Ady Sari – gościnnego starosądeckiego SOKOŁA, w niedzielę – 25 października br.  

 

Czytaj również: Otwarcie wystawy „Ku wolności. NSZZ Solidarność. Ruch obywatelski”

 

Zobaczymy spektakl pt. „Nasza mała stabilizacja” na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” – krótkiego dramatu, trochę poematu, a przede wszystkim moralitetu w lekko ironicznym stylu, uzupełnionego o miniaturową jednoaktówkę „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami” tego samego autora i wiersz „Na wieży Babel” naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.

To opowieść o codzienności, o jej pozornej gładkości, o ludziach, którzy starają się być tylko świadkami rzeczywistości, nie przyjmować do wiadomości tego, co mogłoby zburzyć jej porządek albo co mogliby z niej utracić. „Boję się o to, że mogę stracić to coś niecoś” – mówi jedna z postaci. To wyrażenie chyba najbardziej obrazuje sens dramatu Różewicza, w którym opisał społeczeństwo z początku lat 60-tych ubiegłego wieku, całkowicie przystosowane do panującej wówczas sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej.  

 

 

Autor pokazuje w sztuce, jak bardzo jest to niebezpieczne, do czego takie przystosowanie doprowadziło: do zaniku człowieczeństwa, zobojętnienia i utraty chęci do zmiany rzeczywistości. Czyż nie wydaje się to dziwnie współczesne i aktualne?

„Czy wiesz, że w zeszłą środę miał być koniec świata?” – zwraca się Mężczyzna do Kobiety w II części szpektaklu. Jesteśmy ciągle karmieni informacjami o konfliktach, zagrożeniach, kataklizmach. Ostatecznej zagłady zawsze udaje się „jakoś” uniknąć. Katastrofa stała się elementem codzienności, nie zwracamy już na nią uwagi. Mentalność ludzka się nie zmienia. Chociaż tak chciałoby się, by było inaczej.

Reżyserem spektaklu, autorem koncepcji scenograficznej i opracowania muzycznego oraz jednym z wykonawców spektaklu jest Janusz Michalik. Oprócz niego w przedstawieniu zobaczymy: Monikę Zagórowską, Elwirę Michalską, Julię Kaczmarczyk, Sławomira Bodzionego, Kamila Jakubowskiego, Grzegorza Raconia i Mieczysława Filipczyka. Światło – Ryszard Garwol, dźwięk – Adam Garwol.

Mecenasami spektaklu są:  Firma FAKRO, Firma AJDUKIEWICZ, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, BIKER STUDIO i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

 

 

Tuż przed premierą „Naszej małej stabilizacji” o godz. 16.00 w starosądeckim SOKOLE będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa „TEATR [WASZ] WIDZĘ OGROMNY…” Wystawa jest małą częścią ogromnego archiwum jej autorów ze zdjęciami o tematyce teatralnej. Od wielu lat towarzyszą Oni m. in. Jesiennemu Festiwalowi Teatralnemu, rejestrując wszystkie wydarzenia artystyczne, odbywające się w ramach tej imprezy.

Jerzy Cebula urodził się w Dzierżoniowie. Fotografią zainteresował się w roku 1967, ucząc się jej w Domu Harcerza (w parku niedaleko Diory). W 1969 roku przyjechał do Nowego Sącza, gdzie ukończył Technikum Kolejowe (tradycja rodzinna) a później studia we Wrocławiu. Przez cały czas towarzyszyła mu fotografia, która stała się sposobem na życie. Ponad 20 lat był etatowym fotoreporterem w Dzienniku Polskim w Krakowie, swoje fotografie zamieszczał także na portalu internetowym „sadeczanin.info”, współpracował 

z wieloma redakcjami w kraju. Zajmuje się głównie fotografowaniem sportu, ale również sztuki – przede wszystkim jazzu i teatru. Na koncie ma wiele wystaw fotograficznych poświęconych sztuce, indywidualnych i zbiorowych, w kraju i Europie (Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja). Wydał kilka albumów związanych z postacią Jana Pawła II, a także ze sportem i Nowym Sączem. Jest autorem plakatów, widokówek i kalendarzy.

Andrzej Rams jest absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie na Wydziale Nauk Społecznych oraz Otwartego Studium Fotografii na Wydziale Historii Architektury Odnowy i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Uczeń między innymi prof. Zbigniewa Łagockiego. Jest jednym z pomysłodawców, współorganizatorem oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Fotografii „Widzi Się” w Starym i Nowym Sączu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, artystyczną oraz użytkową. Od kilkunastu lat fotografuje wydarzenia muzyczne w kraju, między innymi Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu. W jego dorobku można znaleźć także fotografie z kilkuset spektakli teatralnych. Na stałe współpracuje z mediami lokalnymi  i ogólnopolskimi oraz z instytucjami kultury i teatrami. Jest autorem wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź