miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Anna Dziedzic-Totoń „Mojemu Miastu” – sylwetki Sądeczan w pamięci przyszłych pokoleń

0 708

Promocja najnowszej książki Anny Dziedzic-Totoń „Mojemu Miastu” miała miejsce w dniu 20 listopada w Muzeum Okręgowym przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu. Część druga to kontynuacja pracy wydanej w 2008 roku pod tym samym tytułem.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Urszula będzie gwiazdą podczas tegorocznego Sylwestra na rynku!

 

W trakcie promocji książki „Mojemu Miastu”, która odbyła się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu uczestnicy mieli okazję nabyć egzemplarze w cenie promocyjnej, a także zwiedzić ekspozycję stałą Gmachu Głównego. Wydarzenie poprowadziła Jolanta Kosecka.

„Moje dotychczasowe życiowe doświadczenia, pełne satysfakcji w roli społecznika, uzmysłowiły mi teraz w wieku dojrzałym, że to co robię od 30 lat zawdzięczam atmosferze wychowania mojego domu rodzinnego i głęboko kultywowanych w nas dzieciach praktyk religijnych, metodom wychowawczym moich rodziców, słuchaniu rad mojej babci Agnieszki, osoby mądrej, a jednocześnie bardzo surowej. Słuchania i opieki sióstr starszych, a jednocześnie mojemu obowiązkowi opiekowania się siostrami młodszymi” – tymi słowami rozpoczyna swoją książkę autorka.

 

 

Anna Dziedzic-Totoń jest miłośniczką Sądecczyzny, od lat zgłębia historię Nowego Sącza i całego regionu. Jest ona autorką wielu publikacji – książek, artykułów, wystaw, spotkań oraz wystąpień w radiu i telewizji regionalnej, upowszechniających wiedzę historyczną. Ponadto współpracuje z instytucjami kultury i bierze udział w licznych akcjach na rzecz utrwalania pamięci o przeszłości miasta i w jego bieżącym życiu kulturalnym.

Książka „Mojemu Miastu” to druga część pracy wydanej w 2008 roku pod tym samym tytułem. Publikacja zawiera sylwetki Sądeczan, by utrwalić je w pamięci przyszłych pokoleń. Wybór prezentowanych postaci jest osobisty i emocjonalny. Autorka wielokrotnie podkreśla więzi jakie łączą ją z bohaterami, chce przypomnieć i uhonorować postawy patriotyczne, często heroiczne, ceni i podziwia pracowitość, zaangażowanie społeczne, potrzebę aktywności i pasje twórcze. Anna Dziedzic-Totoń od lat bada historię Sądeczan. Rozwijała tą tematykę podczas spotkań organizowanych przez nowosądeckie Muzeum w Galerii Marii Ritter, eksponowała zgromadzone materiały na wystawach w Sądeckiej Bibliotece Publicznej, dzieliła się również swoją wiedzą w telewizji regionalnej oraz prasie sądeckiej.

 

 

Druga część książki „Mojemu Miastu” to tylko mały fragment jej dorobku w tej dziedzinie. Praca powstała w oparciu o wieloletnie badania, poszukiwania oraz osobiste kontakty. Została ona wzbogacona o materiał fotograficzny, często dotąd nieznany.

W publikacji znajdują się biogramy ludzi zacnych, zasłużonych dla miasta Nowego Sącza. Niektórych z nich już nie ma, ale pozostały ich dzieci. Autorka nie wszystkich znała osobiście, niektórych z zachowanych notatek oraz zebranych wspomnień żyjącej rodziny. Postaci opisane w książce „Mojemu Miastu” Anny Dziedzic-Totoń, to: Ludmiła Maria Remi (z domu Kosturkiewicz), Wanda Straszyńska-Strzeszewska, Stefan Jarosz (geograf, podróżnik), Janina Habela-Juin (Habelanka), Henryk Dobrzański (zegarmistrz), ród Butscherów, Maria Butscher-Długopolska (Maniusia), Władysław Stefaniszyn z rodziną, Józef Bieniek, mjr Jerzy Erazm Michał Iszkowski, Karol Moszycki (Lolo i jego bracia), Henryk Zgłobicki, Marian Mółka oraz Jakub Wierny (malarz).

Serdecznie dziękuję Pani Annie Dziedzic-Totoń za tak ogromny wkład pracy i emocji, jakie włożyła w tą publikację. Dzięki niej, pamięć o wielu zasłużonych dla naszego miasta osobistościach nie zginie, a ich sylwetki będą mogły poznać kolejne pokolenia – mówi nowosądecki zegarmistrz Jan Dobrzański, syn Śp. Henryka Dobrzańskiego.

 

 

 

Promocja książki odbyła się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, 726. rocznicę lokacji Nowego Sącza oraz 80-lecie nowosądeckiego muzeum. Organizatorami wydarzenia kulturalnego byli: Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Zofia Pulit – zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Marek Urban z Drukarni FLEXEGRIS w Nowym Sączu, a także sama autorka – Anna Dziedzic-Totoń.

 

 

Agnieszka Michalik
Fot.: z archiwum Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Agnieszka Michalik, Katarzyna Tokarczyk

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź