Barbacki – portrecista. 12 września promocja II tomu albumu
Ponad 100 nowych obrazów artysty, ciekawe artykuły, a także blisko 50 biogramów portretowanych przez malarza osób – to wszystko złożyło się na II tom albumu twórczości Bolesława Barbackiego, nad którym przez półtora roku pracowała Agnieszka Małecka i Piotr Droździk wraz z gronem wybitnych specjalistów, znanych i cenionych w Polsce. Promocja albumu odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej w czwartek, 12 września 2024 r., o godz. 17.00. Podczas prezentacji będzie okazja do zakupu wydawnictwa w promocyjnej cenie oraz rozmów z autorami.
Czytaj również: MCK Sokół: Dyskusyjny Klub Filmowy KOT. SUBSTANCJA – „Prowokuje, drażni, szokuje…”
– Taka właściwa praca nad II tomem albumu o twórczości Bolesława Barbackiego ruszyła pełną parą późną wiosną zeszłego roku. Podstawowym kluczem, którymi otwieraliśmy kolejne drzwi był spis obrazów sporządzony przez artystę w 1938 r. – mówi artysta fotografik Piotr Droździk. – Zaczęliśmy szukać i ciągle znajdowaliśmy nowe dzieła. Były maile, telefony, wiadomości od osób prywatnych, że posiadają obraz Barbackiego i chętnie udostępnią go na potrzeby naszego albumu – dodaje.
Bolesław Barbacki za życia był malarzem lokalnym, ale po śmierci stał się artystą globalnym, gdyż jego obrazy rozjechały się po świecie. Poza Nowym Sączem jego prace znajdują się w Starym Sączu, Krynicy-Zdroju, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Tarnowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, a także za granicą: w Kanadzie, USA czy Niemczech. Wiele nieznanych dotąd dzieł Barbackiego znajduje się także w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, czy Muzeum Narodowym w Lublinie.
Dużą wartością II tomu albumu są biogramy portretowanych osób. Często ich trudne losy rozgrywały się na tle ważnych wydarzeń w historii Polski. Są biogramy lekarzy, profesorów, księży, burmistrzów, ale także zwykłych ludzi, znajomych, przyjaciół Bolesława.
W albumie nie zabrakło również ciekawych tekstów, które napisali: Agnieszka Małecka,
dr Maria Molenda, Arkadiusz Detmer, dr Łukasz Połomski, dr Jakub Bulzak, Marek Harny (Marek Lubaś), Izabela Skrzypiec-Dagnan, Anna Żalińska, Michał Wójcik, prof. Jacek Purchla, Piotr Droździk.
Autorzy albumu nawiązali cenną współpracę ze znanym historykiem sztuki, prof. Jackiem Purchlą.
– O ile można powiedzieć, że dobrym duchem I tomu albumu była znakomita polska aktorka, Danuta Szaflarska, często portretowana przez Bolesława, to taką osobą w II tomie był prof. Jacek Purchla z Krakowa, historyk sztuki, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, były Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2015-2020) – mówi Agnieszka Małecka.
– Specjalnie dla nas uruchomił swoje kontakty i przeprowadził poszukiwania prac w Bad-Ischl w Austrii oraz we Lwowie, gdzie przebywał Barbacki. Jak udało się ustalić, portretów profesorów lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie najprawdopodobniej nie ma. Zdaniem profesora, te, które nie uległy zniszczeniu, mogły znaleźć się na zachodzie Polski. I rzeczywiście, portret jednego z czołowych polskich archeologów, ale również znawcy sztuki klasycznej Edmunda Bulandy, znajduje się we Wrocławiu. Może tych portretów jest więcej? Nie ustaniemy w poszukiwaniach. Pan profesor Jacek Purchla bardzo zaangażował się w naszą sprawę, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni – podkreśla.
Autorzy nie kończą prac nad poszukiwaniem dzieł Barbackiego.
– Marzy nam się zorganizowanie Wirtualnego Muzeum Bolesława Barbackiego. Byłaby to witryna, gdzie zgromadzone byłyby wszystkie prace artysty, do jakich mamy dostęp, które można upublicznić – zapowiada Piotr Droździk.
AM