miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Bolek i Żabusia” w nowosądeckim Sokole. Jubileusz 100-lecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego

0 173

Przedstawienie „Bolek i Żabusia” zainaugurowało 22 września w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ obchody Jubileuszu 100-lecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

 

Czytaj również: Oddaj za darmo niepotrzebny sprzęt! Rusza jesienna wystawka [Harmonogram]

 

359. premierą w swojej historii Teatr Robotniczy pragnie upamiętnić postać Bolesława Barbackiego – wybitnego sądeckiego artysty malarza, działacza społecznego i patrioty, organizatora w 1918 roku Towarzystwa Dramatycznego, w którym pracował jako reżyser, aktor i scenograf.

Spektakl jest próbą przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej jak i innych autentycznych historycznych postaci sprzed ponad stu lat, związanych najpierw z „Czytelnią kobiet”, a następnie z ówczesnym nowosądeckim Sokołem i działającym w jego budynku Teatrem Towarzystwa Dramatycznego.

Głównymi sprawczyniami tego artystycznego wydarzenia – utrzymanego w lekko komediowo-romantycznej konwencji „teatru w teatrze” – są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Ogrodu Sztuki Dawnej NOMINA ROSAE, historyk sztuki, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również postaci samego Bolesława Barbackiego.

Osoby:
Bolesław Barbacki – Marcin RUCHAŁA
Stanisława Jurczakówna – Dorota KACZMARCZYK
Maria Wusatowska – Elwira MICHALSKA
Helena Dudzińska – Beata SZCZYPUŁA / Monika ŚLEPIAK
Ludwika Boguszowa – Irena MICHALSKA
Karol Myczkowski – Mieczysław FILIPCZYK
Karolina Wójsówna – Iwona ZNAMIROWSKA
Mieczysław Jarosz – Kamil JAKUBOWSKI
Tadeusz Grochowski – Zbigniew KUKLA
Stanisław Flis – Janusz MICHALIK

źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź