miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Bolesław Barbacki & Mgr Mors wspólnie w #SerialNaWegierskiej

0 277

2021 rok ogłoszony został w Nowym Sączu rokiem Władysława Barbackiego. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wybitnego nowosądeckiego malarza. – Razem z Barbackim będziemy trochę tworzyć, przedstawiam Państwu nasz pierwszy mural – informuje na swojej stronie nowosądeczanin mgr MORS.

 

Czytaj również: Uwolnią handel od 18 stycznia? Jest rekomendacja Porozumienia

 

 

Twórczość Morsa rozpoczęła się pod koniec lat 90-tych. Pierwsze lata były to gównie graffiti. Dziś jest to szersza forma tworzenia. W malarstwie stara się łączyć różne techniki oraz wykorzystuję dostępne multimedia. W okresie letnim działa w przestrzeni miejskiej pracując przy wielkoformatowych obrazach, natomiast zimą tworzę małe obrazy na płótnie w pracowni malarskiej. Wiadukt na Węgierskiej to stały element jego sztuki.

***

Największą kolekcję prac Bolesława Barbackiego, liczącą ponad 60 pozycji posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. To przede wszystkim obrazy olejne, a także rysunki. Jak przypomina sądeckie muzeum, Bolesław Barbacki (1891–1941) był rodowitym nowosądeczaninem, który studiował na krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza, a następnie swój warsztat doskonalił w Paryżu.

Po powrocie do kraju Barbacki zasłynął przede wszystkim jako świetny portrecista. W swoim malarstwie kładł nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej i wyrażenie strony psychologicznej modela. Poza bardzo licznymi portretami, dominującymi w jego twórczości, artysta malował także pejzaże i obrazy religijne.

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich i był kilkakrotnie nagradzany na tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem. Brał również udział w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych na terenie kraju.

Barbacki był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru – była to jego druga, poza malarstwem, pasja życiowa. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.

W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo – zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez niemieckich okupantów wraz z ponad 40 innymi mieszkańcami miasta w zbiorowej egzekucji w Biegonicach pod Nowym Sączem.

fot. MGR MORS

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź