miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Fascynująca podróż w głąb ziemi przed nami! Podróżniczy Klub Filmowy zaprasza

0 196

Gościem Podróżniczego Klubu Filmowego będzie jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych nurków głębinowych na świecie – Krzysztof Starnawski. Prelekcja z pokazem slajdów będzie poświęcona najciekawszym eksploracjom jaskiniowym z różnych zakątków świata. Później zapraszamy na seans filmu „Ocaleni” w reżyserii Toma Wallera.

 

Czytaj również: Możliwe przerwy w dostawie wody w 9 miejscowościach

 

„CORAZ GŁĘBIEJ” (SLAJDOWISKO) | GODZ. 18.00

Krzysztof Starnawski od 20 lat zajmuje się eksploracją najgłębszych jaskiń na świecie – suchych i zalanych. Specjalizuje się w nurkowaniu jaskiniowym i rebreatherowym (z aparatem oddechowym o podwójnym obiegu zamkniętym). Jest odkrywcą najgłębszej zalanej jaskini świata – Hranickiej Propasti (-404 m).

1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej Propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejny raz Starnawski dokonał pomiaru głębokości tej jaskini 27 września 2016 – 404 m, co czyni ją najgłębszą zatopioną (podwodną) jaskinią na świecie. Nurek zmierzył to, schodząc z butlą na głębokość 200 metrów do szczeliny w formacji skalnej, a następnie przy pomocy skonstruowanego przez Bartłomieja Gryndę zdalnie sterowanego robota podwodnego GRALmarine.

W listopadzie 2016 został nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.

Po spotkaniu w ramach Podróżniczego Klubu Filmowego zapraszamy na seans filmu “Ocaleni”, który zostanie wyemitowany o godz. 19.30.

„OCALENI” (SEANS FILMOWY) | GODZ. 19.30
Oparty na prawdziwej historii film, odkrywający kulisy spektakularnej i niezwykle dramatycznej akcji ratunkowej, mającej na celu uwolnienie nastolatków uwięzionych w zalanej wodą jaskini w Tajlandii. W 2018 roku na ratunek 12 chłopcom i ich nauczycielowi pospieszyły tysiące osób, a cały świat obserwował trwającą 18 dni operację. „Ocaleni” to pełna emocji ekranizacja tamtych wydarzeń. Wciągająca bez reszty opowieść na najwyższych obrotach, która porusza i przywraca wiarę w dobro oraz ludzką determinację. Gdyż te potrafią czynić prawdziwe cuda.

12 chłopców z nastoletniej drużyny piłkarskiej, razem z trenerem, wyrusza na zwiedzanie olbrzymiej jaskini Tham Luang położonej na północy Tajlandii. Jej podziemne korytarze ciągną się przez 10 kilometrów i są położone setki metrów pod ziemią. W pewnym momencie nadchodzi potężny monsun i deszczowa woda zalewa wejście do jaskini, a następnie topi kolejne jej odcinki. Chłopcy wraz z trenerem zostają odcięci od świata i uwięzieni 4 kilometry pod powierzchnią. Kiedy rodziny orientują się, że nastolatkowie nie wrócili do domu, zawiadamiają odpowiednie służby. Rozpoczyna się zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa akcja ratunkowa, w której biorą udział tysiące ludzi. Do Tham Luang zjeżdżają m.in. amerykańscy komandosi i doświadczeni nurkowie jaskiniowi. Wieść o prowadzonej akcji rozchodzi się w oka mgnieniu i jej postępy obserwuje cały świat. Dopiero po 9 dniach ekipie udaje się zlokalizować zaginionych, którzy z braku jedzenia pozostają na skraju całkowitego wyczerpania. To jednak dopiero początek niezwykle trudnej operacji. Teraz każdego z chłopców oraz ich trenera trzeba będzie wydostać przez ciasne i zalane wodą tunele jaskini. W sytuacji, gdy kończy się tlen, a rwący prąd wody grozi śmiercią, każdy przebyty metr staje się prawdziwą walką o życie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź