miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Impreza plenerowa “Od Troi po Bałtyk w Epoce Brązu”

Złoto Karpat: 15-16 czerwca (sobota, niedziela)

0 1 086

Około 3600 lat temu przybywająca zza Karpat ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła  gród w Trzcinicy. Ta górska twierdza została założona 500 lat wcześniej przez miejscową ludność będącą potomkami pierwszych Indoeuropejczyków przemierzających wraz ze swoimi stadami Europę Środkową w III tysiącleciu przed Chrystusem. Od momentu kiedy powstał gród w Trzcinicy stał się ważnym punktem na szlaku wiodącym przez przełęcze Karpackie w stronę Dunaju, a potem dalej na południe w stronę Morza Śródziemnego.

 

Trzcinica Karpacka Troja – ceramika kultury Otomani-Fuzesabony z chaty odlewnika

 

Ludność kultury Otomani-Füzesabony reprezentowała bardzo zaawansowany w tamtych czasach poziom rozwoju. Centra tej kultury znajdowały się w Kotlinie Karpackiej w dorzeczu Dunaju, a miała swoje korzenie w strefie śródziemnomorskiej, a nawet bliskowschodniej, czyli tam gdzie narodziła się nasza cywilizacja. Wraz z ludnością kultury Otomani-Füzesabony w Trzcinicy pojawiły się naczynia zdobione ornamentem spirali i guzami, pojawiły się też ozdoby z brązu i narzędzia takie jak siekiery i czekany bojowe., identyczne jak te które znajdowane są w skarbach z tego czasu nad Dunajem.

 

Trzcinica Karpacka Troja – czekan wykonany z brązu

 

W czasie kiedy w grodzie w Trzcinicy mieszkała ludność kultury Otomani-Füzesabony został on rozbudowany. Elita mieszkańców, w tym specjaliści od odlewnictwa brązu, mieszkała w wydzielonej części osady. Osady broniły wały i palisada, a także sama stromizna stoków wzgórza na którym została zbudowana osada, a do jej wnętrza prowadziła wykładana drewnem droga.

 

Branzolety wykonane ze złotego drutu – okolice Karpackiej Troi

 

 

Ludność kultury Otomani-Füzesabony nie tylko specjalizowała się w obróbce brązu ale i złota, o czym świadczą liczne odkrycia przedmiotów z tego kruszcu na stanowiskach tej kultury w Kotlinie Karpackiej, ale także ostatnie znalezisko bransolet wykonanych ze złotego drutu w pobliżu Karpackiej Troi.  Ważna rolę w wierzeniach tej ludności, odgrywały wykonane z gliny przedstawienia postaci ludzkich,  być może będące przedstawieniami ówczesnych bóstw. Figurki takie znane są ze stanowisk zlokalizowanych na Południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Taka figurka glinianego idola została też odkryta w Trzcinicy. Ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła nie tylko Kotlinę Jasielską ale również Kotlinę Nowego Sącza i z tych regionów ta wysoka kultura promieniowała na północ przyczyniając się do rozpropagowania zdobyczy cywilizacyjnych epoki brązu.

 

Trzcinica Karpacka Troja – ceramika kultury Otomani-Fuzesabony z chaty odlewnika

 

Właśnie tak odległym czasom epoki brązu (II tysiąclecie przed narodzeniem Chrystusa) jest poświęcona impreza plenerowa w Karpackiej Troi. Ma ona pokazać zwyczaje ludności , sposoby prowadzenia wojny, wierzenia ale również życie codzienne. Zapraszamy do poznania życia ludzi zamieszkujących w Karpackiej Troi w czasach gdy nad Morzem Śródziemnym rozwijała się kultura mykeńska.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Impreza plenerowa z cyklu „Od Troi po Bałtyk” poświęcona Karpackiej Troi w epoce brązu pod tytułem Złoto Karpat. 15-16 czerwca 2019 r. Więcej na stronie www.karpackatroja.pl – KLIK

fot. Jan Gancarski

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź