Impreza plenerowa „Od Troi po Bałtyk w Epoce Brązu”
Złoto Karpat: 15-16 czerwca (sobota, niedziela)
Około 3600 lat temu przybywająca zza Karpat ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła gród w Trzcinicy. Ta górska twierdza została założona 500 lat wcześniej przez miejscową ludność będącą potomkami pierwszych Indoeuropejczyków przemierzających wraz ze swoimi stadami Europę Środkową w III tysiącleciu przed Chrystusem. Od momentu kiedy powstał gród w Trzcinicy stał się ważnym punktem na szlaku wiodącym przez przełęcze Karpackie w stronę Dunaju, a potem dalej na południe w stronę Morza Śródziemnego.
Ludność kultury Otomani-Füzesabony reprezentowała bardzo zaawansowany w tamtych czasach poziom rozwoju. Centra tej kultury znajdowały się w Kotlinie Karpackiej w dorzeczu Dunaju, a miała swoje korzenie w strefie śródziemnomorskiej, a nawet bliskowschodniej, czyli tam gdzie narodziła się nasza cywilizacja. Wraz z ludnością kultury Otomani-Füzesabony w Trzcinicy pojawiły się naczynia zdobione ornamentem spirali i guzami, pojawiły się też ozdoby z brązu i narzędzia takie jak siekiery i czekany bojowe., identyczne jak te które znajdowane są w skarbach z tego czasu nad Dunajem.
W czasie kiedy w grodzie w Trzcinicy mieszkała ludność kultury Otomani-Füzesabony został on rozbudowany. Elita mieszkańców, w tym specjaliści od odlewnictwa brązu, mieszkała w wydzielonej części osady. Osady broniły wały i palisada, a także sama stromizna stoków wzgórza na którym została zbudowana osada, a do jej wnętrza prowadziła wykładana drewnem droga.
Ludność kultury Otomani-Füzesabony nie tylko specjalizowała się w obróbce brązu ale i złota, o czym świadczą liczne odkrycia przedmiotów z tego kruszcu na stanowiskach tej kultury w Kotlinie Karpackiej, ale także ostatnie znalezisko bransolet wykonanych ze złotego drutu w pobliżu Karpackiej Troi. Ważna rolę w wierzeniach tej ludności, odgrywały wykonane z gliny przedstawienia postaci ludzkich, być może będące przedstawieniami ówczesnych bóstw. Figurki takie znane są ze stanowisk zlokalizowanych na Południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Taka figurka glinianego idola została też odkryta w Trzcinicy. Ludność kultury Otomani-Füzesabony zajęła nie tylko Kotlinę Jasielską ale również Kotlinę Nowego Sącza i z tych regionów ta wysoka kultura promieniowała na północ przyczyniając się do rozpropagowania zdobyczy cywilizacyjnych epoki brązu.
Właśnie tak odległym czasom epoki brązu (II tysiąclecie przed narodzeniem Chrystusa) jest poświęcona impreza plenerowa w Karpackiej Troi. Ma ona pokazać zwyczaje ludności , sposoby prowadzenia wojny, wierzenia ale również życie codzienne. Zapraszamy do poznania życia ludzi zamieszkujących w Karpackiej Troi w czasach gdy nad Morzem Śródziemnym rozwijała się kultura mykeńska.
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła. Impreza plenerowa z cyklu „Od Troi po Bałtyk” poświęcona Karpackiej Troi w epoce brązu pod tytułem Złoto Karpat. 15-16 czerwca 2019 r. Więcej na stronie www.karpackatroja.pl – KLIK
fot. Jan Gancarski