miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Koncert Roberta Kasprzyckiego w Nowym Sączu

0 378

Kawiarnia Prowincjonalna (Nowy Sącz róg. ul. Pijarskiej i Piastowskiej) zaprasza na solowy koncert Roberta Kasprzyckiego w czwartek 25 maja o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 zł (w przedsprzedaży) do nabycia w serwisie GoOut (KLIK).

Czytaj również: Wystawa „Jadą wozy kolorowe. Tabor w pamięci i w twórczości artystycznej Cyganów/Romów”

Robert Kasprzycki – jedno z najbardziej znanych nazwisk polskiej sceny muzycznej. Poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, ale również tłumacz, felietonista, recenzent literacki i muzyczny oraz autor tekstów kabaretowych. „(…) artysta obdarzony wielką charyzmą, feelingiem i poczuciem humoru. Podobno, kto raz był na jego koncercie, zawsze wraca…”( kulturanacodzien.pl) Sam muzyk twierdzi, że jest uzależniony od tego, co robi: „pisanie piosenek i granie ich ludziom jest nieuleczalnym nałogiem”.

Pomimo iż wywodzi się z tak zwanego kręgu piosenki autorskiej, w jego muzyce odnaleźć́ można ślady wielu muzycznych inspiracji. Ukuł kiedyś dla swych działań określenie „człowiek rekonesansu” – próbował bowiem wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji, od Okudżawy, Cohena i Brassensa, tłumaczenia Doorsów, poprzez flirt z grunge’m i występy na festiwalach rockowych, po działalność kabaretową. I tak w jego muzyce obok klasycznej ballady, usłyszeć można dźwięki flamenco, jazzu, bossanovy czy muzyki folk, a także rockowy temperament.

Kasprzycki jest przede wszystkim wrażliwym poetą „(…) potrafi czytać wiersze i między wierszami, …potrafi pisać gęsto i ciemno, lekko i śpiewnie”. Piotr Bałtroczyk określił go jako „znakomitego pieśniarza lirycznego z wybitnym zacięciem satyrycznym”. Już na debiutanckiej płycie „Niebo do wynajęcia” dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców niebędących fanami piosenki autorskiej. Płyta była nominowana do Fryderyka, a piosenki, które się̨ na niej znalazły do dziś stanowią̨ kanon, bez którego nie może się obyć od konkursu piosenki poetyckiej, śpiewogranie w schronisku ale też zarobkowe granie „na streecie”.

Jest laureatem wielu konkursów poetyckich i festiwali. Zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona.Ma na swoim koncie kilka płyt i singli. W 1997 roku wydał debiutancką płytę „NIEBO DO WYNAJĘCIA”. Po długiej przerwie, będącej w istocie nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album pt. „ŚWIATOPODGLĄD”. Tytułowy singiel a także dwie inne piosenki z tej płyty trafiły do czołówki Listy Przebojów Trójki.Kolejna płyta pt. „PIOSENKI i NIE”, miał swoją premierę̨ rok później, a składały się̨ na nią – tomik wierszy i piosenek oraz płyta live. Album zawierał kilkanaście premierowych utworów, nagranych w studiu Radia Kraków przy nadkomplecie publiczności.

Album pt. „CZTERY” ukazał się̨ w jesienią̨ 2014 r, a pochodzący z niego singiel „Trzymaj się̨ wiatru kochana” przez 22 tygodnie utrzymywał się̨ na Liście Przebojów Trójki.

W samym szczycie pandemii ukazał się album „GDY PÓŹNO W NOC. KASPRZYCKI/ŚMIGŁY/”, będący udaną próbą przybliżenia słuchaczom poetyckiej twórczości Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Najnowszym albumem jest wydana 17 grudnia 2021 roku „MAŁA ŁAZIENKOWA” – album będący niejako powrotem do bardowskich źródeł Artysty, powrotem do dzieciństwa spędzonego w wielkopolskim Śremie, nad rzeką Wartą.

Na bogatej liście dokonań twórczych pokaźne miejsce zajmuje współpraca z wieloma polskimi artystami. Na początku swojej artystycznej drogi współtworzył duet Radek – Kasprzycki, stanowiący zręby krakowskiego Ni-Kabaretu Zielone Szkiełko. Artysta napisał także teksty dla Michała Łanuszki, Marka Dyjaka, Janusza Radka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk a także dla kultowego zespołu Dżem. Przez długi czas współpracował z folkową Carrantuohill, z którą nie tylko nagrał piosenkę̨ na fenomenalnej płycie Inis (obok Kuby Badacha, Staszka Soyki i Anity Lipnickiej) ale także zagrał kilkadziesiąt wspólnych koncertów, w kraju i poza jego granicami.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź