miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Koncert Tymona Tymańskiego w Nowym Sączu

0 701

Kawiarnia Prowincjonalna w Nowym Sączu (róg ul. Pijarskiej i Piastowskiej) zaprasza na koncert Ryszarda Tymańskiego w duecie z perkusistą Tomaszem Koprem, w czwartek, 23 marca o godz. 20:00. Bilety w cenie 50 zł można nabyć online w serwisie GoOut https://goout.net/pl/bilety/tymon-tymanski/ttsr/

Czytaj również: Józef Kuraś „Ogień” upamiętniony srebrną monetą NBP

Tymon Tymański to ważna postać w polskiej muzyce. W latach 80. prowadził nowofalową grupę Sni Sredstvom Za Uklanianie,
która w 1988 roku przekształciła się w jazzowy kwintet Miłość z Tymonem Tymańskim na kontrabasie, Leszkiem Możdżerem na fortepianie, Mikołajem Trzaską i Maćkiem Sikałą na saksofonach oraz Jackiem Olterem na perkusji. Projekt okazał się najciekawszym jazzowym zjawiskiem polskiej sceny lat 90-tych. W 2001 r. grupa została uznana przez krytyków czasopisma „Jazz Forum” za najlepszą grupę dekady.

W 1998 roku została wydana pierwsza płyta P.O.L.O.V.I.R.U.S., grupy KURY. W 2002 roku Tymański powołał do życia zespół Tymon & The Transistors. Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego.

W 2014 r. odbyła się premiera musicalu „Polskie Gówno” powstałego w wyniku kooperacji Tymona, Transistorów i reżysera Grzegorza Jankowskiego. Tego samego roku na płycie „Rock’n’Roll” Tymański zaprezentował własne wersje kompozycji The Beatles, Elvisa Presleya czy Davida Bowie.

Wydał także m.in. dwie solowe płyty – „Paszkwile” i „Przeboje” (2022), autobiografię „AD/HD” oraz tom wspomnień „Sclavus”, za który w zeszłym roku dostał nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.

Strona wydarzenia w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/600593291903334/

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź