miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Koniuszowa pamięta i wspomina! 10 rocznica katastrofy smoleńskiej

0 554

10 kwietnia 2020 roku dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Koniuszowej miał być dniem wyjątkowym. Od wielu tygodni planowano uroczystości związane z obchodami 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i śmierci patrona szkoły, generała Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Uroczystą akademię, z udziałem zaproszonych gości, zaplanowano na 3 kwietnia. Miały być wspomnienia, piosenki, wiersze, prezentacje multimedialne, a wszystko po to, by – wzorem lat ubiegłych –  uczcić pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska w Smoleńsku, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu.

 

Czytaj również: Morawiecki: Zamknięcie galerii – do 19 IV, szkół – do 26 IV, granic – do 3 V
Przedłużono obostrzenia w kraju 
KLIK

 

W Koniuszowej każdego roku obchody miały podniosły i wyjątkowy charakter. To właśnie w tej szkole, w której przed laty uczył się gen. Franciszek Gągor, od dziesięciu lat, w pierwszych dniach kwietnia rozbrzmiewały słowa wzruszających piosenek: „Ostatni list” oraz „Lot Orłów przerwanych we mgle”. Przygotowywano widowiska teatralne, montaże słowno – muzyczne. Prezentując zapiski z pamiętnika na rok 1939 zamordowanego w Katyniu żołnierza polskiego – kpt. Mariana Gąsowskiego, przypominano historię rodziny, która przez zawieruchę wojenną straciła wszystko: ciepło ogniska domowego, spokój, siebie… Mówiąc o rozstaniu, rozpaczy i powoli umierającej nadziei, prezentując fragmenty filmu „Katyń 1940”,  przywoływano przed oczami widzów miliony cierpiących owdowiałych żon, osieroconych dzieci oraz polskich oficerów, których życie zakończyło się w katyńskim lesie. Uczniowie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej, podkreślając, że „było to tak niedawno, a właśnie minął kolejny rok”. Wspominając generała Gągora, wyrażali dumę, że „szkoła w Koniuszowej imię jego ma”, a strofami wierszy napisanych specjalnie na tę okazję, zapewniali o swojej wdzięczności i pamięci…

 

 

W uroczystościach brali udział samorządowcy, wojskowi, duchowni. W jednym ze swoich przemówień Leszek Skowron – Wójt Gminy Korzenna, nie kryjąc wzruszenia, wyraził zadowolenie z tego, że w Gminie Korzenna jest zakątek, w którym pielęgnuje się pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Wspomina się tych, którzy pamiętnego, kwietniowego poranka zginęli w katastrofie polskiego TU-154M.

Logo szkoły

Tak było… W tym roku plany zniweczyła pandemia koronawirusa. Uroczysta akademia nie może się odbyć, ale społeczność koniuszowskiej szkoły pamięta… i również, w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, odda hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Specjalnie na tę okazję przygotowano bowiem zbiór wspomnień. By uczcić pamięć patrona szkoły, powstały prezentacje, odszukano w archiwum szkolnym zdjęcia z uroczystości rocznicowych, a także zebrano wiersze, które napisali uczniowie i nauczyciele. Pragniemy w ten sposób zaznaczyć, że Koniuszowa pamięta i wspomina…Nucąc piosenkę Ryszarda Rynkowskiego, wierzymy, że w istocie „Ci, co odchodzą wciąż z nami są…”

A. Ligęza – Chyc, J. Gliński

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź