miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Konkurs Literacki „Piękno Małopolski – Słowem Opisane”

0 542

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na koncert finałowy 3. Konkursu Literackiego „Piękno Małopolski – słowem opisane” połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień Laureatom i promocją Almanachu z pracami nagrodzonymi w 2. edycji Konkursu. Finał Konkursu będzie miał miejsce w sali im. R. Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – 25 maja br. (czwartek) o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Czytaj również: Najlepszy budynek SARP w Starym Sączu!

Trzecia edycja Konkursu Literackiego – podobnie jak dwie poprzednie – przyniosła obfity plon w postaci kilkuset nadesłanych prac opisujących – prozą i wierszem, gwarą i językiem literackim – piękno Małopolski, jednego z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce. Patronem Honorowym Konkursu jest Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Przywiązanie do Małopolski, poczucie bycia świadomym członkiem jej społeczności, tożsamości z nią, dumy z jej dziedzictwa kulturowego i tradycji, potrzeba podkreślenia źródeł własnego rodowodu – to dla nas tradycyjne wartości, których kultywowanie, chociażby poprzez twórczość literacką, zawsze odgrywało i do dziś odgrywa w „naszej małej Ojczyźnie” ważną rolę. Z Małopolską związanych jest wielu znakomitych pisarzy, którzy w swoich utworach niejednokrotnie odwoływali się do tego, co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont.

Dlatego po raz kolejny MCK SOKÓŁ zaprosiło do udziału w Konkursie każdego kto zechciał opisać piękno Małopolski, fragmenty jej krajobrazu i architektury; piękno twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw. Ale też piękno zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Dodatkowo oddzielnie oceniane były utwory napisane językiem literackim i gwarowym.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź