miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Leśna Majówka z Małą Armią Janosika

0 689

W sobotę, 13 maja w nowosądeckim Amfiteatrze Parku Strzeleckiego zagrała i zaśpiewała Mała Armia Janosika. Leśną majówkę z tym bardzo lubianym zespołem zorganizowały Lasy Państwowe, które zapraszały na koncert i rozmowy o majowym lesie.

Czytaj również: Mistrzostwa Europy z sądeckim zawodnikiem! Piotr Kowalik w kadrze narodowej

– Maj jest miesiącem życia, czasem budzącej się i rozkwitającej przyrody. Jest muzyką zapachów kwiatów i szeptu pszczelich skrzydeł. Las gra i śpiewa odgłosami natury, szumem drzew czy śpiewem ptaków, przynosząc radość i ukojenie naszym zmysłom. Podobnie działa na człowieka niesamowita muzyka Małej Armii Janosika. Inspirowana dźwiękami natury dodaje nadziei, otuchy i przywraca radość życia – mówi Paweł Szczygieł, Dyrektor RDLP w Krakowie, zapraszając na koncert.

Piękno muzyki i piękno natury
Mała Armia Janosika jest wyjątkowym zespołem muzycznym. Obecnie liczy 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Jedni nazywają ich kapelę góralską, drudzy twierdzą, że to zespół folklorystyczny, jeszcze inni upierają się, że to znakomita grupa artystyczna. Jedno jest pewne; Mała Armia Janosika łączy w sobie wiele elementów ale głównym jest zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala i ta miłość łączy tradycję z nowoczesnością.

Zespół tworzą przede wszystkim młodzi ludzie z Raby Wyżnej i okolic, którzy pod okiem instruktorów, rozwijają swoje talenty i muzyczne uzdolnienia. W sieci internetowej oglądalność Małej Armii Janosika przekroczyła już dawno 250 mln i nadal rośnie.

Nowosądecki koncert Małej Armii Janosika był okazją nie tylko do wysłuchania pięknej muzyki, ale także do zachwytu nad pięknem natury i roli lasów w naszym życiu.

Kulturowo-przyrodnicza wartość Sądecczyzny
Organizatorem „Leśnej Majówki z Małą Armią Janosika” są Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Nawojowa, które gospodaruje lasami na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Nowosądecczyzna obfituje w nieprzebrane bogactwo wielogatunkowych, zróżnicowanych wiekowo i mocnych biologicznie lasów. Urozmaicona rzeźba terenu i wyraźne zróżnicowanie wysokości (od 240 do 1266 m n.p.m.) pozwala leśnikom na budowanie lasu o dużym bogactwie gatunkowym drzew. Spotkamy tutaj piękne drzewostany jodłowe, które wstępują na ponad 50 proc. powierzchni lasów. Ujrzymy wachlarz wielu gatunków drzew takich jak: buk, świerk, sosna, modrzew, brzoza, olcha czarna i szara, czereśnia, topola, osika, wierzba oraz lipa.

Lasy tworzą kulturowo-przyrodniczą wartość Sądecczyzny. Zapierające dech w piersiach krajobrazy pozostają w pamięci każdego, kto je choćby raz ujrzał. Przyjeżdżają do nas turyści z całej Polski, aby zachwycać się tym zielonym morzem bogactwa.

Harmonia współistnienia
Nasze lasy są fotografowane, malowane a poeci opiewają je słowem.

Podobieństw między lasem a zespołem Małej Armii Janosika jest wiele. Las oraz ten wyjątkowy zespół, składają się z wielu elementów, które razem tworzą harmonijną całość; stają się jednym wielkim organizmem złożonym z wielu mniejszych, wpływających na siebie i zależnych od siebie nawzajem.

Dopiero razem tworzą wyjątkową wartość
Można śmiało powiedzieć, że siła emanacji Bożego talentu Małej Armii Janosika bierze swój początek w lesie, a ściślej mówiąc w drewnie pochodzącym z lasu. Ich sztuka muzyczna byłaby niemożliwa bez drewnianych instrumentów a jej odbiór – bez drewnianej sceny.

Źródło i fot.: Lasy Państwowe

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź