miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Małopolska kultura ludowa w Japonii! Mystkowianie na 15. edycji Festiwalu Polski w Tokio

0 828

Za sprawą zespołu Mystkowianie barwny folklor Małopolski zagościł na tegorocznym Festiwalu Polskim w Japonii! Małopolscy artyści wystąpili przed japońską publicznością 15 i 18 maja.

Czytaj również: MCK Sokół: Dzień Matki – zabierz mamę do kina i wygraj zegarek Guess!

Mystkowianie – jeden z czołowych zespołów regionalnych województwa małopolskiego uświetnił 15. edycję Festiwalu Polski w Tokio, która odbyła się 18 maja br. Organizowany przez Instytut Polski we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej oraz Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej Festiwal – jest największym polskim wydarzeniem w stolicy Japonii i doskonałą okazją do promocji polskiej kultury i turystyki oraz wszelkich walorów regionalnych naszego kraju.

Jak co roku, w ramach wydarzenia wystąpiło wielu wykonawców reprezentujących różne dziedziny muzyczne. Nie zabrakło również warsztatów z haftu, przysmaków polskiej kuchni oraz wyrobów rękodzielniczych. Tegoroczne wydarzenie było doskonałą okazją do promocji walorów turystycznych Małopolski oraz zaprezentowania kultury naszego regionu w tańcu, śpiewie i obrzędach zespołu reprezentującego folklor Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.

Mystkowianie przedstawiają autentyczny folklor z terenu południowej Małopolski. W ich tańcach dominują melodie w rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu i klarnetu. Większość utworów prezentowanych przez Mystkowian ma unikatowy charakter. Odnaleziono je podczas badań terenowych lub przekazane przez najstarszych członków zespołu, którzy mają już ponad 80 lat, jak tańce: polka „z liściem”, hola walc, polka w lewo, mazurka, polka „sumionka” – archaiczna forma walca starodawnego, melodie: polka „mystkowianka” i polka „Hej poza las…”, pastorałki i kolędy z okolic Mystkowa oraz liczne gry i zabawy.

Niewątpliwym atutem zespołu są wielobarwne, tradycyjne stroje lachowskie ze wsi Mystków, które zostały pieczołowicie zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii odnalezionych w Mystkowie (m.in. reliktowe hołośnie (wełniane spodnie samodziałowe), kurpiele (kierpce), katanka adamaszkowa, żupan, czepiec tiulowy, spódnice muślinowe, wstążki żakardowe, bluzki, gorsety, kamizelki mystkowskie) i wzbudzają powszechny zachwyt wśród odbiorów koncertów.

Zespół był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Główną Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, Medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor oraz Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2021 roku reprezentował Małopolskę na największej folklorystycznej imprezie na świecie – VI CIOFF Worl Folkloriada w Baszkirii.

Dodatkowym punktem programu na dalekowschodniej trasie Mystkowian był wcześniejszy koncert w japońskiej miejscowości Takasaki w Takasaki City Theatre, w dniu 15 maja br.

Źródło: malopolska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź