miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

MAŁOPOLSKA ŹRÓDŁEM TRADYCJI

0 481

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zakończyło realizację projektu badawczo-dokumentacyjnego pod nazwą „Małopolska Źródłem Tradycji”, finansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

 

Czytaj również: Nagrodzeni za rzeźbę w kamieniu

 

Projekt obejmował działania w zakresie ochrony, zachowania i udostępniania dziedzictwa kultury tradycyjnej Małopolski.

„Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”
W ramach działania został wydany 10-tomowy album, który ukazuje urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych strojów chłopskich, noszonych niegdyś we wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice.

Obecnie tradycyjne stroje znane są przede wszystkim dzięki licznym w Małopolsce zespołom folklorystycznym. Czasem też noszone są podczas lokalnych uroczystości. Wydawnictwo nie jest dostępne w sprzedaży. Albumy w roku 2021 będą udostępnione czytelnikom w bibliotece Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz w wybranych bibliotekach w kraju i uczelniach wyższych.

„Korzenie tradycji: Krakowiaków, Lachów, Górali Podhalańskich”
Projekt tworzą trzy dwupłytowe albumy audiowizualne stanowiące, wraz z broszurą zawierającą charakterystykę etnograficzną regionu, kompendium wiedzy o tradycyjnej kulturze ludowej każdego z trzech podstawowych regionów etnograficznych Małopolski: Górali Podhalańskich, Krakowiaków oraz Lachów. Albumy zawierają filmy (ok. 60 min.) ilustrujące wszystkie elementy tradycyjnej kultury ludowej oraz książeczkę z opisem etnograficznym danego regionu. Na płytach znajdują się także archiwalne oraz współczesne nagrania. Jest to przedsięwzięcie dokumentacyjne i edukacyjne skierowane do uczniów oraz lokalnych liderów ruchu regionalnego: nauczycieli, instruktorów, animatorów kultury chcących pogłębić wiedzę na temat różnorodnych aspektów tradycyjnej kultury ludowej. Wydawnictwo przekazane zostanie do wszystkich placówek oświatowych i instytucji kultury w Małopolsce.

25 lat ŚDG – wydawnictwo albumowe
„Dookoła świata z dziećmi gór”, wydawnictwo autorstwa Marzanny Raińskiej, jest zwieńczeniem 25-letniego dorobku Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, organizowanego w Nowym Sączu od 1992 roku. W albumie wykorzystano bogaty zbiór fotografii z archiwum MCK SOKÓŁ, dokumentujący wszystkie wydarzenia związane z festiwalem.

Reprinty wydawnictw związanych z regionalizmem
Wznowienie 3 wydawnictw z zakresu kultury ludowej ze względu na ogromne zapotrzebowanie wśród instruktorów i animatorów amatorskiego ruchu regionalnego na literaturę zajmującą się regionalnym dziedzictwem kulturowym:

  • „Pieśni ludowe sądecczyzny” – zbiór 98 melodii zebranych przez Jana Szablę w opracowaniu Aleksandry Szurmiak-Boguckiej (I wydanie – 2000)
  • „Pieśni ludowe” – zbiór pieśni ludowych pochodzących z archiwum MCK SOKÓŁ (wywiady terenowe, akcja zbierania folkloru muzycznego, prace studentów Studium Folklorystycznego) dotyczące regionów Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Pogórzan, Pogórzan Sądeckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Zagórzańskich (I wydanie – 2002)
  • „Ziemia biecka. Lud polski w powiatach gorlickim i grybowskim” – praca zbiorowa pod redakcją Seweryna Udzieli, napisana w latach 1889 -1895, wydana po raz pierwszy z rękopisu 1994 r.

„Pieśni Pogórza”
„Pieśni Pogórza” to zbiór ponad 40 pieśni zarejestrowanych podczas wywiadu terenowego ze śpiewaczką ludową Emilią Czeluśniak z Wójtowej (ur. 1933, zm. 2015), wielokrotną uczestniczką oraz laureatką konkursu DRUZBACKA w Podegrodziu oraz SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej. Wydawnictwo zawiera płytę CD z wybranymi nagraniami archiwalnymi śpiewaczki.

etnoZA GRODA
etnoZA GRODA.pl to interaktywna mapa regionów etnograficznych Małopolski, umożliwiający szybki i powszechny dostęp do wiedzy z zakresu szeroko pojętej kultury ludowej wszystkich regionów etnograficznych województwa małopolskiego. Odwiedzający go użytkownicy mają możliwość zapoznania się min. z tradycyjnymi strojami, muzyką, tańcem jak i obrzędowości grup Górali, Lachów i Krakowiaków.

źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź