miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Miejscy radni apelują do władz: „Zapewnijcie prawidłowe funkcjonowanie jednej z najcenniejszych instytucji kultury w Nowym Sączu”!

0 659

Grupa radnych Klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz apeluje do władz Nowego Sącza o „podjęcie działań mających na celu zapewnienie prawidłowości funkcjonowania jednej z najcenniejszych instytucji kultury w Nowym Sączu. Mowa tutaj o Miejskim Ośrodku Kultury, w którym w ostatnim czasie zwolniono kolejne 3 osoby. Wcześniej instytucja ta wycofała się m.in. z organizacji Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

 

Czytaj również: Prawie 5 milionów postojowego na kontach przedsiębiorców! 2300 osób ze wsparciem

 

– Swoją blisko 100-letnią tradycją Teatr Robotniczy stanowi ikonę naszej kultury, bogatego dorobku naszego regionu i jako taki wymaga naszego wsparcia. Od wielu, wielu lat Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu jest organizatorem i koordynatorem wielu imprez, które na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnych imprez organizowanych w Mieście i regionie. O niektórych z nich głośno jest daleko poza granicami naszego Miasta. Do najważniejszych należą: Jesienny Festiwal Teatralny, Festiwal Filmowy „NOWE KINO – NOWY SĄCZ”, Sądeckie Konfrontacje Artystycznych Talentów SKAT, konkursy dla dzieci i młodzieży (Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”, Konkurs Piosenki Dziecięcej „Tralalalaliada”), imprezy plenerowe na Rynku, Koncerty u Prezydenta, koncerty na Sądeckich Plantach – piszą radni na swoim profilu Facebook. – Na co dzień jednostka współpracuje z innymi sądeckimi instytucjami i placówkami kulturalno-oświatowymi, współorganizując z nimi wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, wychowawczym. Ważnym aspektem działalności tej instytucji są również organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

 

Michał Kądziołka

Niestety widzimy, że na naszych oczach dokonują się dosłowne rozbiory Kultury Nowosądeckiej tworzonej przez pokolenia od wielu lat mówi Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Niestety w wyniku polityki prezydenta Ludomira Handzla z Nowego Sącza do Starego Sącza wyprowadził się wspaniały Jesienny Festiwal Teatralny, a z Miejskiego Ośrodka Kultury zwalnianie są osoby od lat tworzące szeroko pojętą  Kulturę Nowosądecka.  To przykre, dlatego na prośbę mieszkańców wystosowaliśmy apel, aby Prezydent Ludomir Handzel przerwał rozbiory Kultury Nowosądeckiej.

 

Ostatnie działania Urzędu Miasta, a szczególnie Pana Dyrektora Marcina Poręby zmierzają ku temu, aby obrócić wszystko w niwecz. Dorobek tej instytucji tworzą ludzie i to oni stanowią największą wartość tej jednostki. Zjawisko opuszczania jednostki przez najbardziej doświadczonych i wartościowych pracowników, stanowi zagrożenie dla właściwego funkcjonowania tej instytucji kultury. Doświadczenie, znajomość środowiska, autorytet – to są cechy, których nie da się zastąpić nowymi osobami, tego nie sposób nauczyć – to wszystko wymaga czasu, lat pracy, a także wysokiej kultury osobistej. Odbudowanie pozycji, na jaką instytucja pracowała blisko cały wiek, nie będzie sprawą łatwą czytamy w komunikacie.

Więcej informacji w poście poniżej

 

 

Józef Kaczmarczyk komentuje, iż  należy dodać i wyróżnić w MOK Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, który ze swoją bogatą (już 98-letnią) tradycją stał się prawdziwą perłą w zestawie kulturalnych propozycji Miejskiego Ośrodka Kultury ale i miasta Nowego Sącza. To swoisty fenomen wśród wszystkich amatorskich teatrów w Polsce!

 

Angelika Wiśniewska
fot. Facebook PiS-WNS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź