miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Młodzież z OHP pamiętała o Żołnierzach Wyklętych

0 523

W poniedziałek tj. 1 marca młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Czytaj również: Zmiana lokalizacji Punktu Obsługi Klienta MPK

 

Uczestnicy obejrzeli zlokalizowaną na sądeckim rynku wyjątkową wystawę „Wyklęci Odnalezieni w Małopolsce”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, obrazującą wyniki prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych ofiar totalizmu komunistycznego, których ciała trafiały najczęściej do bezimiennych dołów, aby pamięć o nich zaginęła.

Kolejną wystawę plenerową pt. „Sądeccy Wyklęci 1945-1955” ukazującą fotografie i walkę żołnierzy podziemia antykomunistycznego, młodzież obejrzała przy ul. Gen. B. Pierackiego, oddając im hołd i zapalając znicze. Oglądając zgromadzone na wystawie fotografie, uczestnicy poznali wydarzenia i sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność. Znicze zostały zapalone również pod tablicami pamięci poświęconymi: Sądeckim Żołnierzom Wyklętym umieszczonej na ścianie budynku Dworca PKP; ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców skazanemu na karę śmierci w roku 1946, zlokalizowanej na ścianie Bursy Jezuickiej oraz tablicą pamiątkową ofiar dwóch reżimów umieszczoną na frontonie budynku WKU, gdzie znajduje się Izba Pamięci – miejsce kaźni Polaków w czasie II wojny światowej i terroru stalinowskiego. Młodzież z widocznym przejęciem i wzruszeniem oglądała niewielkie pomieszczenie, w ścianach którego rozegrały się straszne sceny tortur i męczeństwa polskich patriotów, na których znajdują się autentyczne napisy, znaki pobytu osób tam przetrzymywanych.

Młodzi ludzie zrozumieli, że trzeba pielęgnować prawdę o czasach które minęły i choć ta prawda często bywa bolesna, nie można o niej zapomnieć, a kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, którzy poświęcili życie dla suwerenności i niepodległości Polski to nasz obowiązek. Aby tę pamięć zachować uczestnicy wykonali tablicę ścienną.

 

 

Fot., źródło: malopolska.ohp.pl, pl.wikipedia.org 

 

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź