miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Muzeum Nikifora w Krynicy ponownie otwarte

0 232

Po przeszło dwumiesięcznej przerwie otwarto Muzeum Nikifora, mieszczące się w zabytkowej willi Romanówka w Krynicy-Zdroju. Placówka początkiem roku została oddana do użytku po przejściu remontu generalnego. Wystawa stała zyskała nową aranżację, planowane są także ekspozycje czasowe i „galeria jednego obrazu”. Muzeum będzie czynne w nowym reżimie sanitarnym.

 

Czytaj również: Doceń wolontariuszy!
Zgłoś najlepszych, którzy zostaną nagrodzeni finansowo [Konkurs]

 

Zwiedzający zobowiązani są do zachowania bezpieczeństwa sanitarnego poprzez zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego oraz utrzymywania co najmniej 2-metrowego dystansu od innych osób, a także stosowania się do bieżących zaleceń głównego inspektora sanitarnego.

 

 

Zwiedzanie ekspozycji odbywa się:

  • bez komentarza przewodnika;
  • bez możliwości korzystania z wyświetlaczy dotykowych;
  • bez możliwości korzystania z szatni;
  • zgodnie z obowiązującym kierunkiem zwiedzania;
  • indywidualne lub w grupie liczącej max. 5 os.;

W przestrzeni wystawienniczej może przebywać jednorazowo nie więcej niż 10 osób. Osoby niepełnoletnie zwiedzają wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych, rodzice i opiekunowie prawni ponoszą wyłączną odpowiedzialność za osoby, którymi się opiekują.

Rezerwacja telefoniczna: osoby które dokonały rezerwacji, zwiedzają ekspozycję w pierwszej kolejności; rezerwacja codziennie (z wyłączeniem poniedziałku) tel. 18 471 53 03 w godz. 10.00-13.00 i 14.00-16.00;

Muzeum Nikifora w Krynicy ponownie otwarte o nowych godzinach
wtorek – sobota
10.00 – 13.00
14.00 – 17.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30

niedziela
10.00 – 15.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30


Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W jego zbiorach znajduje się największa kolekcja prac Nikifora – akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami.

 

“Nowością jest +Galeria jednego obrazu+, w ramach której co kwartał będzie prezentowany wybrany obraz wraz z szerszym opisem” – zapowiedział Wolanin. Jako pierwszy pokazano w ten sposób “Autoportret potrójny”, jedno z najsłynniejszych dzieł krynickiego artysty.

Przypomnijmy, po gruntownym remoncie willa Romanówka zyskała nową aranżację – w salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami. Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne plansze informacyjne z tłumaczeniami na angielski, a wprowadzająca o Nikiforze – także w języku łemkowskim.

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, urodził się 25 maja 1895 r. w Krynicy-Zdroju, zmarł 10 października 1968 w Foluszu. Należał do najwybitniejszych malarzy prymitywistów. Z pochodzenia był Łemkiem. Samotny, pochłonięty pasją malarską i żyjący w nędzy, przez większość życia uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Został doceniony dopiero pod koniec życia, gdy jego prace trafiły do znanych galerii.
Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie.

Pierwsza wystawa Nikifora, jeszcze jako Jana Nikifora, odbyła się w warszawskiej sali SARP w 1949 r. Dziewięć lat później prace Nikifora pokazano za granicą – w paryskiej galerii Diny Vierny. Po paryskiej wystawie dzieła Nikifora pokazywano jeszcze za jego życia w Amsterdamie, Brukseli, Liege, Hajfie, a także w Baden-Baden, Frankfurcie i Hanowerze.

Postać i życie Nikifora zostały przedstawione w wielokrotnie nagradzanym filmie fabularnym z 2004 r. w reżyserii Krzysztofa Krauze “Mój Nikifor”, z Krystyną Feldman w roli tytułowej.

Rafał Kmak
fot. Muzeum Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź