miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mystkowianie zatańczyli w Myślenicach oraz Zagrzebiu

0 1 696

Po powrocie z Meksyku, Zespół z Mystkowa rozpoczął cykl wakacyjnych wyjazdów. Za nimi już Myślenice oraz chorwacki Zagrzeb, gdzie w ostatnim czasie prezentowali kulturowe bogactwo Sądecczyzny. Co ich jeszcze czeka? Dwukrotny wyjazd do Włoch, Słowacja, otwarcie Oktoberfestu w Monachium oraz Marrakesz w Maroko.

Czytaj również: Wystartował 29. Festiwal Święta Dzieci Gór

Mystkowianie na 8. Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem w Myślenicach
Blisko 250 artystów z 10 zespołów z 8 państw świata w zaledwie kilka chwil podbiło serca małopolskiej publiczności. Wśród nich Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa. Przez 3 dni na historycznym rynku w Myślenicach rozbrzmiewał folklor z całego świata. Barwne stroje, niespotykane dźwięki i dynamiczne ruchy na długo pozostaną w pamięci widzów.

Mystkowianie zaprezentowali się w 80-minutowym koncercie, podczas którego zaprezentowali zróżnicowanie kulturowe Sądecczyzny. Małopolskie Spotkania z Folklorem po raz kolejny zbliżyły do siebie nie tylko różne kultury, ale przede wszystkim ludzi, którzy stali się twórcami żywej tradycji zarówno w jej oryginalnym wymiarze, jak również w formule współczesnej.

Uniwersalny język muzyki i tańca jest przestrzenią do budowania lepszej rzeczywistości opartej o podstawowe wartości, jakimi są równość, wolność i tolerancja. Jak podkreśla organizator wydarzenia, Piotr Szewczyk, najważniejsze to różnić się pięknie, a w różnicach dostrzegać wspólne przestrzenie do dzielenia się kulturą bez względu na okoliczności. Poznawanie i doświadczanie sprawiają, że otwiera się nie tylko nasz umysł, ale i serce. I takie właśnie były te folklorystyczne spotkania – pełne radości i dobrych emocji, wzajemnego przenikania się i budowania wspólnoty.

To, co dotychczas budziło lęk i niepewność, oswojone, pozwoliło uczestnikom festiwalu zdobyć nową, wielowymiarową perspektywę różnych kultur.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 r. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz partnera festiwalu w 2022 r. ORLEN. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata.

Zespół Regionalny Mystkowianie w Chorwacji
W dniach 18 – 23 lipca nasz zespół uczestniczył w 56. Međunarodna smotra folklora w Zagrzebiu – stolicy Chorwacji. Zostaliśmy uhonorowani Certyfikatem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.

To był piękny, a zarazem bardzo intensywny czas – próby, koncerty średnio dwa razy w ciągu dnia na różnych scenach zarówno w samym Zagrzebiu jak i w Sveta Nedelja. Niesamowity klimat festiwalu tworzyli wspaniali ludzie z całego świata m.in. z Algierii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Niemiec, Austrii, Włoch, Słowenii, a także wiele zespołów z samej Chorwacji.

Mimo obowiązków, był również czas na odpoczynek. Korzystając z przepięknej słonecznej pogody, spędzaliśmy czas nad jeziorem Jarun w Zagrzebiu.

Mystkowscy tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami strojów ludowych- prezentowali tańce Lachów Sądeckich, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem. Ważnym punktem chorwackiej przygody był udział w nagrywanym przez państwową telewizję HTV koncercie finałowym, kończącym festiwal, który był poprzedzony kilkoma próbami i konsultacjami z dyrektorem artystycznym tego wydarzenia.

Niezwykły klimat, upalne dni i ciepłe noce, wspaniali ludzie, wszystko to tworzyło niesamowitą atmosferę festiwalu, który na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź