miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mystkowianie ze Srebrnym Sercem Festiwalu Folkloru Górali Polskich

0 942

Zespół Regionalny Mystkowianie przywiózł z 56 Tygodnia Kultury Beskidzkiej – Srebrne Żywieckie Serce oraz tytuł Laureata. W tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wzięło udział 27 zespołów.

 

Czytaj również: Mystkowianie z nagrodą im. Władysława Orkana [zdjęcia, film]

 

Ośmioosobowe Jury Festiwalu pod przewodnictwem etnograf Małgorzaty Kiereś postanowiło przyznać jedną z głównych nagród – Srebrne Żywieckie Serce Zespołowi Regionalnemu Mystkowianie, który zaprezentował widowisko „Zabawa w karczmie”. Jurorzy i publiczność mogła zobaczyć strój z centralnej części regionu Lachów Sądeckich (noszony przez najbogatszych mieszkańców wsi), strój pogórzański (z sąsiednich wsi) oraz strój wykształcony na styku dwóch kultur (noszony w Mystkowie).

 

 

Wartym uwagi były również zrekonstruowane tańce, takie jak: polka sumionka, mazurka, warszawianka oraz tańce zabawowe w postaci: Żyda czy Polki z liściem. Ta ostatnia stanowiąca relikt, odtworzona została w ubiegłym roku na podstawie badań terenowych. W zabawie wykorzystuje się liść, który należy  umieścić miedzy dłońmi tancerzy. Przy zwiększającym się tempie muzyki, trudno go utrzymać. Tym, którym się nie uda, muszą opuścić zabawę.

Dodatkowo Mystkowianie zostali w tym roku nominowani przez CIOFF jako jeden z trzech polskich zespołów do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Już sam udział w tym jednym z największych w Europie festiwali był dużym osiągnięciem Zespołu. Mystkowianie prezentowali się obok 14 zespołów z całego świata (m.in. z Kanady, Chile, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Macedonii Północnej, Chorwacji, Węgier). Międzynarodowa Rada Artystyczne postanowiła przyznać grupie z Mystkowa tytuł Laureata (Nagrodę Regulaminową) za przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.

Zespół prezentował się również na innych estradach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej: Maków Podhalański, Szczyrk oraz Ujsoły. Niewątpliwie do annałów historii Zespołu przejdą wielokrotne bisy w Amfiteatrze w Wiśle oraz wspaniała atmosfera wszystkich koncertów podczas całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba, a kierownikiem artystycznym i choreografem Patryk Rutkowski.

Opr. Rafał Kmak
Fot. Waldemar Kompała

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź