miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Najlepszy budynek SARP w Starym Sączu!

0 419

Nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu została uznana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy Budynek Kultury w Polsce. Centrum przyznano NAGRODĘ ROKU 2023 SARP.

Czytaj również: Znakomity bilans 33 lat samorządności. Za nami Małopolskie Dni Samorządu Terytorialnego

W uzasadnieniu swojej decyzji jury zwróciło szczególną uwagę na to, jak dobrze przemyślany został projekt CKIS-u – powierzchnia inwestycji była w tym przypadku niewielka oraz osadzona w kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum miasta. Architekci w trakcie prac projektowych musieli się zmierzyć z wieloma ograniczeniami, pomimo których w powstałym obiekcie udało się stworzyć dużą, efektywną, a zarazem bardzo efektowną przestrzeń ekspozycyjną. Sędziowie konkursu podkreślili, że projekt budynku stanowi świetny przykład połączenia tradycji z nowoczesnością – idealnie wkomponowuje się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru Starego Sącza.

O wygranej w plebiscycie opowiada dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Wojciech Knapik: „Domyśliłem się, że jest coś na rzeczy, bo nagle wzmogło się zainteresowanie budynkiem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, który oddaliśmy do użytku przed 14 miesiącami. Kilka portali internetowych i wydawnictw branżowych w odstępie dosłownie kilku dni poprosiło o przesłanie zdjęć naszego budynku, w tym mi.in. znane pismo „Murator”. Informację o Nagrodzie Roku 2023 w kategorii Budynek Kultury przekazał mi sms’em Pan Burmistrz podczas ubiegłego weekendu. W tym osiągnięciu jesteśmy tylko inwestorem, a obecnie także użytkownikiem budynku, ale wierzę, że dla architektów z Agencji Projektowej 55Architekci to naprawdę duży sukces. Ale oczywiście również dla nas i dla Starego Sącza ta nagroda ma bardzo prestiżowy wymiar. Budynki kulturalne to swoiste świątynie kultury. Przed obiektami takimi jak muzea, galerie, teatry, sale koncertowe czy biblioteki stawiane są bardzo wysokie wymagania estetyczne i funkcjonalne. Zaryzykuję tezę, że budynki kultury, właśnie ze względu ma swoje specyficzne funkcje i wspomniany prestiż, stanowią dla projektantów niezwykle atrakcyjne wyzwania i szansę, by tworzyć dzieła ikoniczne, dzięki którym można wejść do architektonicznych elit, a czasem nawet przejść do historii. Stary Sącz ma wielkie szczęście – w ostatnich latach powstało tu naprawdę sporo udanych realizacji architektonicznych. Zaczyna być o nich głośno w kraju i za granicą. Nagrodzone dotychczas obiekty, takie jak Bobrowisko, Leśne Molo, budynek starosądeckiej biblioteki, a teraz budynek naszego Centrum Kultury i Sztuki, są doceniane nie tylko ze względu na swoje funkcje i charakter, ale też ze względu na to, że są perełkami architektonicznymi, a to podwaja ich atrakcyjność, budzi powszechne zainteresowanie i przyciąga więcej turystów.

Nagroda Roku SARP jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym architektom i agencjom projektowym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepsze realizacje roku.

W nagrodzonym budynku mieści się Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, Galeria IMO, Klub Młodzieżowy Pegaz oraz kawiarnia Frida Art. Cafe. W przylegającej zabytkowej części siedzibę ma informacja turystyczna i część administracyjna (na adoptowanym poddaszu), a w sąsiednim Domu na Dołkach Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli. Warto zaznaczyć, że, jak to często z innowacyjnymi pomysłami bywa, początkowo projekt nowego CKISu budził wątpliwości i obiekcje niektórych mieszkańców regionu i zewnętrznych obserwatorów. Obiekt jednak idealnie wkomponował się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru miasta – dodał mu świeżości, elegancji i powabu. Goście z daleka i bliska oraz mieszkańcy Starego Sącza odwiedzający nową siedzibę Centrum Kultury i Sztuki często wyrażają swój zachwyt i podkreślają, że doskonale czują się w nowej przestrzeni, a to cieszy, bo z założenia miało być to otwarte i lubiane miejsce spotkań.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź