miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

NARODOWE CZYTANIE – spotkanie z klasyką polskiej literatury w MCK SOKÓŁ

0 408

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 12. edycję Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku będzie ono miało miejsce na dziedzińcu nowosądeckiego SOKOŁA, wyjątkowo dzień wcześniej przed oficjalną datą, czyli w piątek 8 września o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Czytaj również: Europoseł Beata Szydło z wizytą w Starym Sączu [Zdjęcia]

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest jednym z dzieł, które tworzą kanon polskiej literatury. Książka napisana barwnym językiem, niezwykle sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów i przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale też przywołuje historię Rzeczypospolitej. Poprzez tematykę Powstania Styczniowego doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

W wybranych do czytania fragmentach powieści Elizy Orzeszkowej spotkamy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich oraz wieloma innymi postaciami. Wysłuchamy ich rozmów o Polsce i o codziennych rzeczach, ale też odkryjemy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.

Każdy, kto podczas tego wydarzenia pojawi się z własnym egzemplarzem książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel pieczęci Narodowego Czytania 2023.

Uwaga! W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w sali wystawienniczej na I piętrze Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.

Źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź