miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Odsłonięcie tablicy ks. Władysława Gurgacza w Komborni [Zdjęcia]

0 370

W niedzielę 19 czerwca grupa sądeczan z prezesem fundacji „Osądź mnie Boże” wyruszyła do Komborni na uroczystość odsłonięcia tablicy ks. Władysława Gurgacza w tutejszym kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia i św. Marcina.

Czytaj również: Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej

Na uroczystość przybyły tłumy wiernych, samorządowcy i parlamentarzyści. Był dyrektor IPN w Krakowie dr Filip Musiał. Mszę św. koncelebrował ks. abp. Józef Michalik wraz z 6 kapłanami. Przybyło osiem pocztów sztandarowych, a w roli asysty uroczystości – przybyli żołnierze 5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla im. gen. Andrzeja Galicy.

Po uroczystej mszy św. o godz. 11, odsłonięto dwie tablice: Marii Sylwii Sznajder (1914-1987) – przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek (obecnych też na naszym terenie m. in. w Nowym Sączu, Tyliczu, czy Krynicy-Zdroju) i ks. Władysława Gurgacza (1914-1949) zamordowanego przez komunistów w więzieniu na Montelupich w Krakowie.

Tablicę odsłaniała córka siostrzeńca ks. Gurgacza – Urszula Mrozek. Odsłonięcie tablicy zakończył uroczysty apel poległych i trzykrotna salwa honorowa. Uroczystość filmowała TVP i niezmordowany Józef Wieczorek, który niebawem zamieści relację filmową na swoim kanale na YouTube.

autor i fot.: Jacek Zygadlewicz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź