miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Podsumują projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”

Projekt sfinansowany z Funduszy Promocji Kultury

0 158

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie podsumowujące projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”. Wstęp na spotkanie będzie bezpłatny. W trakcie wydarzenia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk, hafciarce z Podegrodzia, który powstał w ramach zadnia „Mistrz tradycji – haft lachowski”. Przygotowano również prezentację prac wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę.

Janina Lorczyk podczas warsztatów
Janina Lorczyk podczas warsztatów

Projekt MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI polegał na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich.  W roli „mistrza” wystąpiła wspomniana Pani Janina Lorczyk. Uczestnicy  opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Szkolenie trwało 7 miesięcy, zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W części teoretycznej o tradycyjnym stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowaniu i przemianach opowiedziała uczestnikom warsztatów znana sądecka etnografka Maria Brylak-Załuska.

Zadanie zrealizowano przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź