miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Podwójny jubileusz w Ptaszkowej! Świętowano 100-lecie orkiestry i 25-lecie chóru [Zdjęcia]

0 1 302

Dzisiaj w kościele w Ptaszkowej odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Orkiestry Dętej Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej oraz 25-lecia Chóru Parafialnego. Jubileusz był okazją do uhonorowania członków obu grup Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi, które przyznał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Czytaj również: Zespół “Podegrodzie” świętował 85-lecie powstania!

Ale to nie wszystko. Starosta przyznał także nagrody finansowe. Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej otrzymała 8000 złotych, a Chór Mieszany z Ptaszkowej – 2500 zł. Ponadto, Orkiestra została wyróżniona dużym Złotym Jabłkiem Sądeckim za upowszechnianie kultury muzycznej na Sądecczyźnie. Złote Jabłka otrzymali również członkowie Orkiestry: Andrzej Górski, Krzysztof Janus, Marian Kiełbasa, Łukasz Kogut, Janusz Król, Mieczysław Parużnik, Kazimierz Rysiewicz, Edward Siedlarz, Ryszard Siedlarz, Tomasz Tokarz; Srebrne Jabłko Sądeckie – Mariusz Jandura, Mateusz Michalik, Piotr Michalik, Jerzy Święs.

Starosta Marek Kwiatkowski uhonorował również chórzystów. Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Stanisława Kiełbasa, Władysława Bochenek, Maria Kowalska, Maria Wajda, Magdalena Motyka, Wiesław Janus, Wincenty Michalik, Florencjusz Janusz, Kazimierz Gucwa, Bożena Kogut, Agata Niepsuj, Krystyna Michalik, Anna Gadzina, Edyta Król, Stanisława Michalik, Zdzisław Kogut.

– To dwa wspaniałe jubileusze – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Serdecznie gratuluję! Z przyjemnością słucha się muzyki i śpiewu w Waszym wykonaniu. Towarzyszycie społeczności Ptaszkowej i gminy Grybów w najważniejszych momentach. Aby prezentować tak poziom, poświęcacie sporo wolnego czasu i energii na próby i spotkania. Cieszę się, że dbacie o zachowanie kultury i kultywujecie tradycje rodzinne. Kultura i religia to elementy, dzięki którym naród polski przetrwał lata zaborów oraz wojenne zawieruchy. Dziękuję za to, że rozwijacie swoje pasje i zachęcacie do tego młode pokolenie. Jako samorząd powiatowy dokładamy wszelkich starań, aby wspierać zespoły regionalne, orkiestry i chóry. Udostępniamy im też profesjonalne studio nagrań, gdzie mogą nagrać płyty – wy też z tego skorzystaliście i bardzo mnie to cieszy. Gratulując jubileuszy, życzę wytrwałości i radości, a także docenienie Waszych starań przez publiczność.

W obchodach jubileuszy wzięli udział m.in.: bp Stanisław Salaterski – bp pomocniczy w Diecezji Tarnowskiej, senator Wiktor Durlak, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, st. bryg. Paweł Motyka – komendant miejski PSP w Nowym Sączu, wicestarosta Antoni Koszyk, proboszcz parafii w Ptaszkowej ks. Józef Kmak, wójt gminy Grybów Jacek Migacz wraz z szefami jednostek.

Spotkanie, podczas którego wręczano nagrody i odznaczenia prowadził Krzysztof Janusz.

Warto wiedzieć:

Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej została założona w 1922 r. Jej pierwszym prezesem był Paweł Rysiewicz. Obecnie orkiestra liczy 37 członków i trzech uczniów. Prowadzą ją Stanisław Król i Łukasz Kogut. W swoim repertuarze zespół ma pieśni kościelne, marsze weselne i żałobne oraz utwory rozrywkowe. Orkiestra koncertowała m.in.: w Krakowie, Wadowicach, Częstochowie, Tarnowie, Dębicy, Gorlicach. Kapelmistrzami orkiestry byli kolejno: Jakub Michalik, Jan Janusz, Michał Janus, Henryk Michalik, Jan Michalik, Zenon Drabiński.

Chór Mieszany z Ptaszkowej został założony przez ks. proboszcza Józefa Kmaka i Stanisława Króla, który jest jego dyrygentem. Chór jest zespołem czterogłosowym i liczy 45 członków. W swoim repertuarze ma pieśni kościelne, patriotyczne i okolicznościowe w sumie 116 utworów. Chór występował w Krakowie, Brzesku, Szczawnicy, Tarnowie oraz w miejscowościach Powiatu Nowosądeckiego. Występował również w I Programie Polskiego Radia. Na swoim koncie ma płytę z kolędami.

Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź