miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przyznano Nagrodę Szczęsnego Morawskiego dla rodzeństwa historyków

0 66

W Miasteczku Galicyjskim w piątek (6 lipca) odbyło się wręczenie Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego. W tym roku wyróżniono pracę pt. „Wybrane sandecjana w zbiorach Archiwum Państwowego w Lewoczy” rodzeństwa Beaty Wierzbickiej i dra Piotra Wierzbickiego.

 

Czytaj również: Gwiazdy polskiej muzyki wystąpiły pod krynicką wieżą widokową [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Prace nad publikacją zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Zaangażowane były osoby z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz muzealnicy ze Starej Lubowni i Spiskiej Nowej Wsi.

 

 

Osoby zaangażowane w projekt badały dokumenty polskie, znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lewoczy, obejmujące zbiór sandecjanów dotyczących zagadnień polityczno-społeczno-gospodarczych na pograniczu sądecko-spiskim. Na opracowanie złożyły się pełne, przepisane z rękopisu teksty łacińskie wraz z ich tłumaczeniami z języka łacińskiego na język polski i słowacki, opatrzone przypisami przygotowanymi przez historyków.

Publikację można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu lub pod linkiem: Wybrane Sandecjana…

Wyróżnienie „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego przyznawane jest od 2008 roku przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. W kapitule, która wybiera najlepszą publikację roku, dotyczącą Sądecczyzny, zasiadają przedstawiciele tych instytucji: dr Robert Ślusarek, Leszek Zakrzewski, Bożena Mściwujewska-Kruk oraz nagrodzeni autorzy poprzednich edycji konkursu.

Feliks Szczęsny Morawski był historykiem, pisarzem, malarzem i etnografem. Żył w latach 1818 – 1898. Związany był z Sądecczyzną. Napisał pierwszą monografię Starego Sącza pt. „Sądecczyzna” – pierwszy tom został wydany w 1863 roku, a drugi w 1865 roku. Jest również autorem książki pt. „Sądecczyzna za Jagiellonów z miasty spiskiemi i księstwem oświęcimskiem” z 1865 roku. Zmarł w Starym Sączu, gdzie jest pochowany.

Na 2018 rok przypadają trzy rocznice związane ze Szczęsnym Morawskim: 120. rocznica  śmierci, 200. rocznica urodzin i 155. rocznica wydania dzieła poświęconego regionowi sądeckiemu.

 

 

Opr.: Klaudia Celusta

Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź