miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Reaktywacja TOWARZYSTWA DRAMATYCZNEGO w Sokole – „Żabusia” na inaugurację

0 596

Po 84 latach przerwy i kilku miesiącach przygotowań Małopolskie Centrum Kultury zbliża się do oficjalnej reaktywacji Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu i premiery jego nowego przedstawienia – „Żabusi” Gabrieli Zapolskiej.

Czytaj również: Festiwal “Pamiętajcie o ogrodach: Monika Borzym, Katarzyna Żak i Michał Bajor zachwycili publiczność

Towarzystwo Dramatyczne utworzone zostało w 1913 roku i na nowo zorganizowane w 1918 roku przez Bolesława Barbackiego. Uroczyste wznowienie jego działalności odbędzie się w budynku nowosądeckiego SOKOŁA, w sali im. Lucjana Lipińskiego, dokładnie w 105. rocznicę pierwszej premiery Teatru Towarzystwa Dramatycznego, w niedzielę 16 kwietnia 2023 roku o godz. 17:00.

Na inaugurację zaplanowano nową inscenizację „Żabusi” Gabrieli Zapolskiej, w opracowaniu i wspólnej reżyserii Moniki Ślepiak i Janusza Michalika, z pięknymi kostiumami autorstwa Marii Molendy z Fundacji Nomina Rosae – Ogrodu Kultury Dawnej w Nowym Sączu. Za artystycznie opracowane fryzury odpowiada w spektaklu Oksana Fiedor z Salonu Urody MONROE w Starym Sączu.

W spektaklu „Żabusia” zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin-Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).

Przedstawienie zostanie powtórzone na drugi dzień po premierze, w poniedziałek 17 kwietnia o godz. 18:00.

ŻABUSIA to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 15.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia od 30 marca br. w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) oraz online na stronie biletysokol.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź