miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Siódmy dzień Jesiennego Festiwalu Teatralnego okazją do refleksji natury egzystencjalnej [ZDJĘCIA]

0 80

Pierwszy tydzień Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowy Sączu, zakończył spektakl „Proces” wystawiony przez aktorów wrocławskiego Teatru Forma. Przedstawienie znacząco odbiegało tematyką oraz formą wyrazu od dotychczasowych spektakli.

 

Czytaj również: Kolejny dzień na Jesiennym Festiwalu Teatralnym, czyli „Alibi od zaraz” w wykonaniu Teatru CAPITOL [ZDJĘCIA]

 

Widzowie zgromadzeni w niedzielne popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, doświadczyli niecodziennych wrażeń podczas obcowania z sztuką wyreżyserowaną przez Józefa Markockiego. Był to przykład teatru niemego, zwanego spektaklem ruchu, inspirowanego powieścią Franza Kafki pod tym samym tytułem. Miast słów, których aktorzy nam „szczędzili”, dużą rolę odgrywała muzyka oraz wyobraźnia widzów, którzy podczas kolejnych scen, mieli okazję do ich interpretacji. Przytoczona forma sztuki teatralnej, przez część publiczności jest postrzegana, jako trudna w odbiorze, podczas gdy pasjonaci wskazują na jej bogatą wartość interpretacyjną i często refleksyjną tematykę.

 

 

Tematyka spektaklu koncentruje się na ukazaniu zniewolenia człowieka przez instrumenty aparatu władzy, charakterystycznej dla ustrojów totalitarnych. Następnie dochodzi do pozornego wyzwolenia jednostki ludzkiej spod wspomnianego jarzma, na rzecz jawiącego się w niezwykle jasnych barwach sytemu opartego na kapitalizmie. Puentą sztuki okazuje się smutny wniosek, iż człowiek wyzwalając się spod jednej władzy, wpada z deszczu pod rynnę, stając się więźniem świata finansów opartego na systemie, który sam stworzył.

 

 

 

 Marcin Cięciwa

Fot.: Andrzej Rams

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź