miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Spektakl „Gałązka rozmarynu” na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

0 388

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Teatr Robotniczy z Nowego Sącza zaprezentuje sztukę pt. „Gałązka rozmarynu”. Historia opowiada o formowaniu i pierwszych wojennych doświadczeniach Legionów Polskich.

 

Czytaj również: Izabela Szafrańska wygrała bitwę i dostała się do kolejnego etapu The Voice of Poland! [WIDEO]

 

Spektakl będzie wystawiony w niedzielę, 11 listopada o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Przed spektaklem dzieci i młodzież działająca w grupach zainteresowań przy MOK-u wręczą gościom własnoręcznie wykonane kotyliony.

Od 11 listopada przed budynkiem MOK będzie można oglądać 4-metrową mapę Polski namalowaną przez dzieci w zorganizowanej przez MOK akcji „Namaluj z nami Polskę” z okazji 100-lecia naszej Ojczyzny.

„Gałązka rozmarynu” to sztuka autorstwa Zygmunta Nowakowskiego – aktora, reżysera, dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, w młodości związanego z Legionami.

Rzecz dzieje się na początku sierpnia 1914 roku. Do krakowskich Oleandr przybywają ochotnicy ze wszystkich stron podzielonego zaborem kraju. Chcą dołączyć do nowo formującej się kompanii kadrowej. Na jednej scenie spotykają się różne osobowości, których łączy jeden cel – wiara walki o niepodległą, sprawiedliwą Polskę oraz gotowość do poświęceń. Sztuka w reżyserii Janusza Michalika stanowi genezę i potęgowanie się nastrojów niepodległościowych w społeczeństwie zniewolonym przez zaborców. Doskonale widać wszelkie różnice polityczne, obyczajowe, społeczne oraz językowe. „Gałązka rozmarynu” również budowaniu mitu, legendy marszałka Piłsudskiego, chociaż sam Naczelnik nie bierze bezpośredniego udziału w akcji dramatu.

„Gałązka rozmarynu” jest 357. premierą Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, przygotowaną na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bilety w cenie 15 zł można kupić oraz zarezerwować w sekretariacie MOK (Al. Wolności 23) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00, bądź pod nr telefonu: 18 443 89 59 wew. 27.

 

 

Opr.: Klaudia Celusta
Źródło i fot.: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź