miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Spotkanie w ramach finału projektu „Mistrz tradycji – haft lachowski”

0 248

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na ostatnie spotkanie będące częścią projektu „Mistrz Tradycji Haft Lachowski”. Odbędzie się ono w najbliższy piątek (7 grudnia) o godzinie 18:00 w siedzibie w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, przy ulicy Podegrodzie 525. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

 

Czytaj również: „Nie pal przy mnie, proszę” – apelują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koniuszowej! [ZDJĘCIA]

 

W trakcie spotkania zostanie wyświetlony film dokumentalny poświęcony Janinie Lorczyk, która jest hafciarką z Podegrodzia, oraz prezentacja dzieł wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez bohaterkę filmu.

 

 

Inicjatywa „ Mistrz Tradycji Haft Lachowski” opierała się na nauce tradycyjnego haftu Lachów Sądeckich. W roli opiekuna oraz „mistrza” wystąpiła Janina Lorczyk, która z rzeczonym fachem związana jest od lat. Zajęcia, które trwały 7 miesięcy pozwoliły zainteresowanym nabyć wiedzę w zakresie regionalnego przyozdabiania strojów, na które składało się wyszywanie ściegów, motywów zdobniczych oraz zapoznanie się ze starszymi wzorami, pochodzącymi z obrzeży naszego regionu. Część teoretyczną wykładów poprowadziła sądecka etnografka Maria – Brylak Załuska. Zajęcia odbywały się  w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu.

Program zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i fot.: Organizator

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź