miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Święto Dzieci Gór: Żywiołowe występy dzieci z Siedlca i Gruzji [ZDJĘCIA]

0 258

Dzisiaj (26 lipca) widzowie mogli oglądać zespoły z Gruzji oraz Siedlca. Występy były żywiołowe, stroje kolorowe, a publiczność zachwycona gruzińskim i krakowskim folklorem.

 

Czytaj również: Święto Dzieci Gór: Na sądeckim rynku zagościł folklor bułgarsko-podhalański [ZDJĘCIA]

 

Jako pierwszy wystąpił Zespół Mali Siedlecanie z Siedlca (powiat bocheński), który powstał w 1948 roku z inicjatywy ówczesnych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Siedlcu – Zofii i Ludwika Zacharów. Kierownikiem zespołu, instruktorem, choreografem oraz kierownikiem kapeli jest Ewelina Łubik.

Mali Siedlecanie przedstawili program pt. „Jak dzieciska bydełko pasły, a Siedlecanie z jarmarku wracali”. Występ obejmował zabawy, gry (wyliczanki, ciuciubabka, krasoń, ulijanka) i tańce (polki, oberki, krakowiak, walczyk, chodzony) z regionu nadrabskiego. Grupa starszych dzieci zaprezentowała trudniejsze tańce: tańce krakowiaków, hop-walc, razówka, jadownicka. Kapela grała na skrzypcach, heligonce, klarnecie i kontrabasie.

Następnie wystąpili przedstawiciele stolicy Gruzji, Zespół AMER-IMERI. Ludowo-etnograficzne studio zostało założone w 1991 roku. Ich celem jest promowanie autentycznego gruzińskiego folkloru w jego różnorodnych formach takich jak: polifonia chóralna, taniec, przekaz ustny, czy zabawa. Kierownikiem zespołu jest Magda Kevlishvili, a role instruktorów i choreografów pełnią Erekle Tsintsadze i Jokia Gugavaare.

Festiwalowa publiczność ujrzała i usłyszała wiązankę pieśni i tańców wojennych, zabawowych, żartobliwych, obrzędowych i religijnych, jak również rymowanki, wiersze i zabawy pochodzące z różnych regionów Gruzji. Kapela będzie zagrała na dudach, instrumentach strunowych i bębnach.

W piątek (27 lipca) na sądeckim rynku wystąpią przedstawiciele Kąclowej oraz Czech.

 

 

Klaudia Celusta

Fot. Klaudia Celusta

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź