miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Udana jesień w Zespole Regionalnym Mystkowianie

0 1 486

Po obfitującym w sukcesy lecie (festiwale w Meksyku, Chorwacji, Słowacji, Włoszech oraz Polsce) członkowie Zespołu Regionalnego Mystkowianie nie zwalniają tempa. Od września zostali Laureatem IFF „Etnointegracje” w Monachium (Niemcy), zdobyli II miejsce na prestiżowym chorwackim Obnavljamo baštinu – revija rekonstruiranih narodnih nošnji, zorganizowali I Spotkania z Lachami Sądeckimi, a choreograf Patryk Rutkowski został wyróżniony Nagrodą im. Romana Reinfussa.

Czytaj również: Przed nami Conference & Expo Sądecka Turystyka w Krynicy-Zdroju

OKTOBERFEST 2022
We wrześniu ZR Mystkowianie wziął udział w IFF „Etnointegracje” w Monachium. Wśród 6 uczestniczących Zespołów, to właśnie Mystkowianie otrzymali tytuł Laureata Festiwalu. Wzięli również udział w Wielkiej Paradzie otwierającej tegoroczną edycję Oktoberfest . To był prawdziwy zaszczyt móc się prezentować się w lachowskich strojach wśród ponad 9000 uczestników. Oklaskiwało ich ponad 100 tysięcy osób, a wśród nich premier Bawarii oraz prezydent Monachium. Paradę zakończyli w największym namiocie Augustiner-Festhalle. Zabawa wśród kilku tysięcy gości w pięknie przystrojonym namiocie i bawarskiej muzyce nie miała końca. Kolejny dzień poświęcili na zwiedzaniu stolicy Bawarii, gdzie zobaczyli między innymi Olympiahalle München, BMW Welt | BMW Museum, Marienplatz, Nymphenburg.

WIELKI SUKCES NA CHORWACJI
Prezentacja strojów ludowych, które zostały zrekonstruowane przez choreografa Patryka Rutkowskiego na Międzynarodowym Konkursie Obnavljamo baštinu – revija rekonstruiranih narodnih nošnji została nagrodzona II MIEJSCEM. Prezentacja została doceniona wśród 24 delegacji z całej Europy. Trójka przedstawicieli Zespołu Regionalnego Mystkowianie zaprezentowała lachowski strój mężatki, panny oraz kawalera. Zdobyta przez Zespół z Mystkowa nagroda to pierwsza w historii tego konkursu nagroda dla przedstawiciela z Polski. Jury składało się z wybitnych specjalistów, etnografów i etnokostiumologów z Chorwacji oraz Serbii. Pobyt w Trnjani przy granicy z Bośnią i Hercegowiną delegacja połączyła ze zwiedzaniem Osijek oraz Park priode Kopacki rit.

I SPOTKANIA Z LACHAMI SĄDECKIMI
8-9 października na scenie sądeckiego Sokoła oraz w kościele parafialnym na Mystkowie odbyła się pierwsza edycja Spotkań z Lachami Sądeckimi. Nowy format spotkał się z wielkim zainteresowaniem, o czym świadczy licznie zgromadzona publiczność. Spotkania z Lachami Sądeckimi składały się z trzygodzinnego koncertu na którym zaprezentowało się pięć zespołów ludowych (z czego aż 3 są członkami Polskiej Sekcji CIOFF) z 4 regionów etnograficznych oraz z uroczystej mszy świętej na Mystkowie, gdzie został poświęcony przygotowany przez członków Zespołu feretron z obrazem Matki Bożej w odzieniu lachowskim. W scenerii dawnej karczmy publiczność podziwiała pełne bogactwo strojów, tańca, śpiewu i muzyki w wykonaniu gospodarzy – Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa, którzy zaprezentowali zrekonstruowany folklor z okolic Mystkowa (pogranicze lachowsko – pogórzańskie), tańce pogórzańskie oraz folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu. Na scenie dwukrotnie prezentowali się również przedstawiciele ZPiT Ziemia Żywiecka (Górale Żywieccy) Zespołu Regionalnego Zielony Jawor z Krempach (Górale Spiscy), Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej (Lachy Sądeckie) oraz goście z Tarnowa – ZPiT Świerczkowiacy. Podczas wydarzenia Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Pana Henryka Kowalczyka wręczył dla Zespołu Regionalnego Mystkowianie puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dowód uznania za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz zaangażowanie w działania społeczne na rzecz polskiej wsi. W niedzielę podczas uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym na Mystkowie miało miejsce poświęcenie obrazu Matki Bożej w odzieniu lachowskim, który został przyniesiony do świątyni w formie feretronu. Msza w oprawie lachowskiej została zorganizowana przez ponad 70 członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Lachowskie pieśni, czytania mszalne w gwarze oraz odmówienie modlitwy różańcowej dodało uroczystego charakteru wydarzeniu na Mystkowie.

PATRYK RUTKOWSKI – WYRÓŻNIONY NAGRODĄ R. REINFUSSA
Kierownik artystyczny ZR Mystkowainie Patryk Rutkowski decyzją Kapituły oraz Zarządu Województwa Małopolskiego otrzymał WYRÓŻNIENIE w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce!

W liście od Członka Zarządu Województwa Małopolskiego – Pani Iwona Gibas czytamy: Pana szczególne oddanie i realizowana z pasją działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie dawnych obrzędów i zwyczajów Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego poprzez projekty edukacyjne i wydawnicze, zostały dostrzeżone nie tylko przez szanowne gremium przyznające Nagrodę, ale przede wszystkim społeczność lokalną którą udało się Panu zintegrować wokół Zespołu Regionalnego Mystkowianie oraz wielu wydarzeń kulturalnych promujących tradycje i walory ziemi, które zainicjował Pan w swojej miejscowości. Prowadzona przez Pana działalność na niwie rodzimej kultury zasługuje na to wyjątkowe wyróżnienie.

Źródło i fot.: ZR Mystkowianie

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź