miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielkie święto Janczowioków

0 555

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął udział w uroczystych obchodach 15-lecia Zespołu Regionalnego Janczowioki i Małe Janczowioki. Towarzyszyła mu członek Zarządu Powiatu Zofia Nika. Uroczystość odbyła się w Dworze Muzycznym w Lipnicy Wielkiej.

Czytaj również: Ryszard Nowak ostro o paraliżu komunikacyjnym w Nowym Sączu! „To wina zaniedbań i nieudacznictwa prezydenta Hahandzla”

Założycielką zespołu, prezentującego folklor w formie autentycznej z pogranicza Lachów i Pogórzan, jest Maria Kogut, która wspólnie z instruktorką tańca Wioletą Matusik i kierownikiem kapeli Bogdanem Matusikiem opracowała programy i widowiska folklorystyczne, które przybliżają zwyczaje i tradycje dawnej wsi małopolskiej. Zespoły występują z sukcesami zarówno w kraju jak i za granicą, a dzięki projektom rozwojowym udało się pozyskać instrumenty i stroje, wykonane w oparciu o monografię regionu, opracowaną przez etnografa Marię Brylak-Załuską – specjalistkę z dziedziny stroju ludowego. Dzięki pasji i zaangażowaniu członków zespołu w niewielkiej Janczowej, liczącej niespełna 550 mieszkańców, udało się założyć, utrzymać i wyposażyć zespół , który zaznaczył się mocno na folklorystycznej mapie regionu. Obecnie tworzy go 35 osób w Małych Janczowiokach i prawie 30 młodzieży i starostów w „dorosłym” zespole.  Od 2017 r. jego częścią jest też sześcioosobowa kapela.

– Wiek jest niewspółmierny do sukcesów zespołu – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. – Macie dopiero piętnaście lat, a już tak wiele osiągnęliście. Piękna jest wasza energia i autentyczna radość płynąca z tego, co robicie. Budujące jest tak duże zaangażowanie najmłodszych członków zespołu, które daje nam pewność, że przed wami jeszcze wiele wspaniałych jubileuszy.

Starosta Marek Kwiatkowski wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Zofią Niką wręczył założycielce zespołu promesę o wartości 2500 zł. Janczowioki otrzymały też płytę matkę z nagranymi przez siebie kolędami w ramach Powiatowej Fonoteki. Maria Kogut odebrała też indywidualną nagrodę finansową, przyznaną przez starostę.

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź