miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Żałoba narodowa w Polsce

Potrwa od piątku 15. 02 (godz. 0:00) do soboty 16.02 (godz. 19:00)

0 277

W związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego i dwudniowymi uroczystościami pogrzebowymi Prezydent RP Andrzej Duda wprowadził dwudniową żałobę narodową. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe. Żałoba potrwa od piątku 15. 02 (godz. 0:00) do soboty 16.02 (godz. 19:00)

Żałoba ogłaszana jest przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.

Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii, reklam). Stacje telewizyjne na czas żałoby narodowej zazwyczaj posługują się czarnym logo (lub także wstążką) na progu ekranu, natomiast w innych środkach masowego przekazu (prasa, internet) umieszczane są również czarne logotypy i strony.

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Rafał Kmak
fot. PR.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź