miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zespół „Podegrodzie” świętował 85-lecie powstania!

0 1 573

85-lecie działalności Regionalnego Zespołu „Podegrodzie” było okazją do złożenia gratulacji i wyróżnienia wybitnych członków zespołu. Podczas uroczystości, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował ich Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem, przekazał też czek dla zespołu na 6000 złotych.

Czytaj również: Przepisy ułatwiające korzystanie z dróg przez osoby niepełnosprawne – co mówi Kodeks drogowy?

Dziękuję za Wasz wkład w kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Jesteście jednym z najbardziej znanych zespołów regionalnych na Sądecczyźnie. Dzięki takim ludziom jak Wy, dla których ważne jest zachowanie dziedzictwa, kultury, religii, języka polskiego i gwary, Polska przetrwała czas zaborów i wojny. Bardzo dziękuję za to co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń, poświęcenia czasu i ciągłych prób – ale efekt Waszej pracy jest imponujący! Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj świętując 100-lecie zespołu. Serdecznie gratuluję!

Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Barbara Jop, Krzysztof Bodziony i Jerzy Nieć. Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali: Magdalena Bulzak, Paweł Nowojowski i Andrzej Łatka.

Zespół Regionalny „Podegrodzie” wystąpił po raz w 1937 roku, podczas imprezy regionalnej „Święto Gór”, na którą przygotował program „Wesele podegrodzkie”, a już 1938 r. z dużym powodzeniem wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hamburgu. Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, w 1946 roku wznowił swoją działalność. Przez 85 lat działalności grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych. Na swoim koncie ma cztery „Złote Ciupagi” oraz „Srebrne i Brązowe Ciupagi” zdobyte na Festiwalach Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ponadto zespół został wyróżniony: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga. Koncertował we Francji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Belgii, Austrii i Niemczech. Kierownikiem Zespołu jest Krzysztof Bodziony, choreografem – Jerzy Nieć.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach, przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie Józef Kotarba, radna powiatowa Anna Radzik, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek, sponsorzy i sympatycy Zespołu, delegacje zespołów regionalnych z Sądecczyzny. Na scenie zaprezentował się Zespół Regionalny Podegrodzie i kapela dając pokaz swoich umiejętności, co zostało przyjęte gromkimi brawami.

Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź