miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

ZS w Marcinkowicach: dbają o tradycję naszego regionu

0 235

W Zespole Szkół w Marcinkowicach uczniowie i nauczyciele pielęgnują pamięć o lokalnej historii i tradycji. Od kilku lat organizują festiwale „Regionalizm – to jest to!”, które mają formę rajdów szkolnych, gier terenowych i spotkań.

 

Czytaj również: Kolejne zgłoszenia w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny 2020 r.!

 

Dopełnieniem tych działań jest Izba Regionalna, będąca integralną częścią Szkolnego Muzeum Historycznego – mówi Paulina Darecka, nauczycielka geografii i historii. – Znalazły się w niej przede wszystkim eksponaty pieczołowicie gromadzone przez świętej pamięci profesora Józefa Gościeja. Uzupełniają je przedmioty sztuki ludowej wykonane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Zobaczyć tutaj można przedmioty codziennego użytku, m.in. gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, różnej wielkości niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane tarami. Są również części dawnej garderoby: lniane  koszule, wyszywane kamizelki, kolorowe chusty czy kierpce. Wszystkie schowane w drewnianej bieliźniarce obok której stoi drewniany piesek służący do ściągania butów.

W Izbie są też narzędzia gospodarskie, ciesielskie i tkackie – dodaje Adriana Jakubczak, nauczycielka historii. – Na ścianach wiszą ozdobione kolorowymi kwiatami z bibuły święte obrazki i fragment przydrożnej kapliczki, przedstawiającej Jezusa Frasobliwego. Młodzież odwiedzająca Izbę może się dowiedzieć jak wyglądała kiedyś chłopska chata. Jednocześnie uczniowie poznają historię, tradycję i uczą się szacunku dla dokonań przodków.

Fot. ZS w Marcinkowicach

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź