miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

35 lat na straży bezpieczeństwa. Wielki jubileusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej u stóp Babiej Góry

0 284

Funkcjonariusze i pracownicy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich świętowali wyjątkowy jubileusz 35-lecia Straży Granicznej. Uroczyste obchody odbyły się 1 czerwca w Zawoi Czatoży, u podnóża Babiej Góry. Był to dzień pełen podziękowań, awansów, odznaczeń oraz podkreślenia roli, jaką od ponad trzech dekad pełni Straż Graniczna w systemie bezpieczeństwa państwa.

Czytaj również: Miliony na bezpieczeństwo. Na Sądecczyźnie powstanie magazyn obrony cywilnej

Gospodarzem wydarzenia był Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, natomiast Komendę Główną Straży Granicznej reprezentowała Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Najważniejsze osoby i instytucje na jubileuszu

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, służb mundurowych oraz instytucji współpracujących ze Strażą Graniczną. Obecny był między innymi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Zybiński oraz Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele korpusów dyplomatycznych, władz samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, uczelni wyższych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz emerytowani funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu narodowego. Wyjątkową oprawę zapewniły Kompania Reprezentacyjna oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

„W żyłach naszych funkcjonariuszy płynie góralska krew”

Podczas swojego wystąpienia gen. bryg. SG Adam Jopek podkreślał wyjątkowy charakter Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, mocno zakorzenionego w tradycji Podhala i Sądecczyzny.

– To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę dowodzić Karpackim Oddziałem Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie w żyłach funkcjonariuszek i funkcjonariuszy płynie wiele góralskiej krwi. Oddziałem, w którym od pokoleń z dumą odnosimy się do góralskiej tradycji i kultury. Z tego regionu rekrutowało się i nadal rekrutuje wielu dzielnych obrońców granic Rzeczypospolitej – mówił komendant.

Jubileusz był również okazją do podziękowania wszystkim partnerom i instytucjom współpracującym z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

– Dziękuję wszystkim pracownikom cywilnym i funkcjonariuszom za wzorową realizację zadań oraz wysokie morale. Rodzinom wszystkich pograniczników dziękuję za wsparcie i wyrozumiałość. Doskonale wiemy, że wraz z nami mentalnie służą całe nasze rodziny – podkreślał gen. bryg. SG Adam Jopek.

Rozbijają gangi, walczą z przemytem i handlem ludźmi

O ogromnej roli Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mówiła również Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Przypomniała, że tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG rozbili 10 zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się między innymi produkcją i przemytem narkotyków, handlem bronią oraz organizowaniem nielegalnej migracji.

– To dzięki wam udało się rozbić grupy zajmujące się handlem narkotykami, bronią i amunicją, a także porwaniami, pobiciami czy rozbojami. To wasze działania pozwoliły ograniczyć proceder handlu ludźmi i skutecznie uderzyć w grupy organizujące nielegalną migrację – podkreślała gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Mistrzowie strzelectwa są z Nowego Sącza

Podczas uroczystości nie zabrakło także sportowych akcentów. Komendant Karpackiego Oddziału SG wręczył Puchar Przechodni zwycięzcy jubileuszowych zawodów strzeleckich, które odbyły się w kwietniu na strzelnicy w Tyliczu. Najlepszym strzelcem okazał się mł. chor. SG Przemysław Kajmowicz.

Szczególne słowa uznania skierowano również do reprezentacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, która zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Straży Granicznej w Strzelectwie podczas mistrzostw rozegranych w Lubaniu.

W skład zwycięskiej drużyny weszli st. chor. szt. SG Magdalena Szwedowicz, st. chor. SG Paweł Chlipała oraz mł. chor. SG Przemysław Kajmowicz.

Dodatkowo Paweł Chlipała wywalczył tytuł indywidualnego Mistrza Straży Granicznej w Strzelectwie, broniąc tytułu zdobytego przed rokiem.

Ponad 150 awansów i dziesiątki odznaczeń

Centralnym punktem obchodów było wręczenie awansów, odznaczeń i wyróżnień.

Na wyższe stopnie służbowe mianowano łącznie 154 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w tym 9 oficerów, 37 chorążych oraz 108 podoficerów.

Dodatkowo podczas centralnych obchodów 35-lecia Straży Granicznej w Lublinie promocję oficerską otrzymało 15 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału SG.

Wręczono również liczne odznaczenia państwowe i resortowe. Medale za Długoletnią Służbę otrzymało 15 osób, Medale za Zasługi dla Straży Granicznej trafiły do 11 osób, Odznakę Straży Granicznej przyznano 15 funkcjonariuszom, Odznakę Funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej otrzymało 13 funkcjonariuszy, a Odznakę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wręczono 18 osobom.

Nagrody przyznano także za szczególne osiągnięcia w służbie. Jedna osoba otrzymała nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, 11 osób nagrodę Komendanta Głównego Straży Granicznej, a aż 998 funkcjonariuszy i pracowników zostało wyróżnionych nagrodą Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Pamiątka na kolejne pokolenia

Symbolicznym momentem uroczystości było przekazanie Komendantowi KaOSG przez Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. Sylwestra Tabora sadzonek sosny limby – jednego z najbardziej charakterystycznych gatunków drzew występujących w polskich górach.

Z kolei gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska została uhonorowana Odznaką Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz otrzymała tradycyjną góralską ciupagę.

Defilada zakończyła święto pograniczników

Obchody jubileuszu zakończyły się widowiskową defiladą pododdziałów oraz pokazem musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

35-lecie Straży Granicznej stało się nie tylko okazją do świętowania, ale również przypomnieniem, jak ważną rolę w codziennym bezpieczeństwie Polski odgrywają funkcjonariusze i pracownicy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu.

Źródło i fot.: KaOSG w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź