miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Autosan H6 do generalnego remontu! Kto z Was pamięta tego małego „Melona”?

0 1 672

Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji (GSMK) wyremontuje kolejny autobus, który przez niemal 16 lat woził mieszkańców całej Sądecczyzny. Któż z nas nie pamięta tego małego autobusu, który wąskimi uliczkami Nowego Sącza mknął usprawniając komunikację miejską w Nowym Sączu. – Pamiętam jak tym autobusem jeździłem do szkoły średniej, wtedy jeszcze gmina Chełmiec była obsługiwana przez MPK Nowy Sącz. Regularne kursy przez Gaj/Świniarsko to było coś – mówi z sentymentem nasz czytelnik. Teraz Autosan H6-20, potocznie zwany „Melonem” dzięki GSMK zyska nowe życie.

 

Czytaj również: Ceny paliw mocno w dół. Nawet o 70 gr/l

 

Autosany H6, potocznie zwane „Melonami”, były eksploatowane przez MPK Nowy Sącz przez 16 lat, począwszy od 1996 r. Łącznie w tej wersji, trafiło do Nowego Sącza 7 pojazdów. Przez lata były niezastąpione na nowych trasach linii 8 i 9 czy 42 i 44, które biegły bardzo wąskimi i krętymi uliczkami, gdzie przejazd większego autobusu był niemożliwy – mówi w rozmowie z miastoNS.pl Grzegorz Ormiański, wiceprezes Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

 

Trzy pojazdy tego typu ze względu na znaczne wyeksploatowanie zostały skasowane w IV kwartale 2011 r. Kolejne dwa wozy zostały wycofane po wakacjach 2012 r. Ostatni kurs H6#27 odbył się na linii nr 8, 4 września 2012 r. Natomiast ostatni kurs egzemplarza o numerze taborowym #21 do służby na linii nr 103 odbył się 24 października 2012 r. po godzinie 15-tej. Wtedy to autobus zjechał po raz ostatni do zajezdni, kończąc tym samym historię Autosanów H6 w Komunikacji Miejskiej Nowego Sącza.

 

Autosana H6-20 o numerze taborowym #27, nasze stowarzyszenie pozyskało zaraz po zakończeniu eksploatacji, we wrześniu 2012 r. Od tamtej pory udało się wyremontować dwa inne autobusy zabytkowe, czyli Jelcza M11 z 1986 r. i Autosana H9-35 serii II, które w pierwszej kolejności wymagały kapitalnego remontu. Teraz przyszła w końcu pora na „Melona”, bo tak potocznie były i są nazywane Autosany H6 – dodaje Ormiański.

Podczas kapitalnego remontu wymienione zostaną na nowe m.in skorodowane elementy kratownicy, poszycie boczne, zregenerowane lub wymienione zostaną elementy układu hamulcowego, pneumatycznego i hydraulicznego. Rozpoczęcie prac wstępnie planowane jest na przełomie lutego i marca. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli Miłośników Komunikacji zakończenie będzie miało miejsce na przełomie czerwca/lipca.

Koszty remontu oczywiście pokrywamy głównie z własnej kieszeni oraz składek członkowskich. Wierzymy, że wspólnymi siłami przy dalszej współpracy z MPK Nowy Sącz, uda nam się odrestaurować kolejny autobus, który odegrał znaczącą rolę w sądeckiej komunikacji miejskiej – uzupełnia Grzegorz Ormiański.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć stowarzyszenie w tej inicjatywie, zachęcamy do wpłat darowizn na konto bankowe stowarzyszenia z dopiskiem „Autosan H6″.” Nr rachunku bankowego Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji:
Volkswagen Bank Direct
62 2130 0004 2001 0479 7213 0001

Dziś stowarzyszanie ma już pięć autobusów, dwa z nich zostały kompleksowo wyremontowane i można je zobaczyć na ulicach miasta i regionu przy okazji różnych wydarzeń specjalnych. Perełką, którą stowarzyszenie może się pochwalić, jest Autosan H9 z końca lat 70. ubiegłego wieku, który remontowano kilka lat. Pojazd ostatnio można było zobaczyć na ulicach Nowego Sącza podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pisaliśmy o tym tutaj – KLIK (Podróż autobusem retro i pomoc WOŚP w jednym. Takie atrakcje tylko w Nowym Sączu).

 

 

fot.: GSMK

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź