miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Beata Szydło: „W imię odpowiedzialności za oświatę proszę o podpisanie porozumienia”

3 611

W imię odpowiedzialności za oświatę, za los polskiej szkoły, proszę, aby centrale związkowe podpisały porozumienie z rządem – apelowała dzisiaj (11 kwietnia) w Nowym Sączu wicepremier Beata Szydło. Jednocześnie podziękowała nauczycielom za udział w pracach komisji egzaminacyjnych.

Czytaj również: Nowoczesny śmigłowiec w rękach Straży Granicznej – KLIK

– My realizujemy program podwyżek od 2018 roku. To już jest kolejna transza w tym roku, a we wrześniu będą kolejne transze. Jak państwo widzicie, środowisko (nauczycieli – red) jest cały czas w poczuciu, że te podwyżki są zbyt niskie. W związku z tym zapraszamy do podpisania porozumienia i zapraszamy również do drugiej części tego porozumienia czyli rozmowy przy okrągłym stole o tym, w jaki sposób można zbudować nowy kontrakt społecznych dla nauczycieli, tak żeby zagwarantować podwyżki – tłumaczyła Beata Szydło.

Wicepremier mocno podkreślała, że rządowi najbardziej zależy teraz na prawidłowym przeprowadzeniu egzaminów, a dalsze rozmowy o nowym systemie wynagrodzeń dla nauczycieli możliwy będzie po ich zakończeniu.

Beata Szydło zwróciła się również w stronę nauczycieli, którzy pomimo strajku byli w pracy podczas trwających od środy egzaminów – Zdaliście państwo piękny egzamin z odpowiedzialności za uczniów. To, że dzisiaj młodzież mogła w spokoju napisać kolejny egzamin, jest naprawdę bardzo, bardzo ważne. Bardzo serdecznie dziękuję nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy przygotowali komisje egzaminacyjne, ale też bardzo duże podziękowania należą się wojewodom, kuratorom, bo oni przez te ostatnie dni naprawdę wykonują ogromną pracę, tak żeby wszystkie egzaminy mogłyby przebiegać spokojnie.

Podczas konferencji odniesiono się również do sytuacji wynagradzania nauczycieli, którzy uczestniczą w strajku. Według ustawy za czas protestowania wynagrodzenie nie należy się nauczycielom. Według Beaty Szydło istnieje możliwość, żeby to związki wypłaciłyby nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. – … Ale to nie jest sprawa rządu, więc ja nie chcę tego komentować ani wypowiadać się na ten temat, bo to już jest pytanie do szefów związków – tłumaczyła.

Rafał Kmak
fot. Rafał Kmak

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. Jo Anna pisze

    Jeżeli chodzi o nauczycieli to Szydło nie mówi że im się to należy , jak nagrody ministrom .

  2. Anonim pisze

    „W imię odpowiedzialności za oświatę proszę o zdymisjonowanie minister Zalewską za całokształt jej działalności.”

  3. nie_moja_broszka pisze

    Gdzie ta pani była, jak matki niepełnosprawnych dzieci protestowały w sejmie? Proponuję wyjąć słomę z butów, przestać kłamać i wziąć się do jakiejś uczciwej pracy. Bo za co bierze pieniądze w tym rządzie, to nie bardzo wiadomo.

Zostaw odpowiedź