miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Będą walczyć o park!

2 382

W  sobotę  odbył się happening podczas, którego  mieszkańcy osiedla Nawojowska przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu rozwieszali plakaty z hasłami “Chcemy parku” czy “chrońmy zieleń”. W  akcji udział wzięli również członkowie sądeckiego oddziału Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Wszyscy popierają inicjatywę Fundacji Nowe Kierunki, która dotyczy urządzenia Parku Nawojowskiego. Fundacja wystąpi do prezydenta Nowego Sącza oraz Rady Miasta, aby ponownie rozważyli sprawę przekazana działki do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Aktualnie ponad setce drzew, które porastają działkę, grozi wycinka.

 

Czytaj również: Uwaga! Mżawka i gołoledź [Ostrzeżenie meteorologiczne]

 

Przypomnijmy, pod koniec listopada 2020 roku, na wniosek mieszkańców, Fundacja Nowe Kierunki rozpoczęła akcję Park Nawojowski, której celem jest urządzenie miejsca rekreacji i wypoczynku dla Sądeczan przy ulicy 29 Listopada. Aktywiści w ten sposób chcą ocalić jedyny zielony teren na osiedlu Nawojowska. Okazało się jednak, że jedna z działek jest już w rękach prywatnych, a kolejna należąca do Skarbu Państwa, została pod koniec 2020 roku przekazana przez władze miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Mają tu powstać bloki i z tego powodu wszystkie okazałe drzewa, które porastają ten teren będą musiały zostać wycięte. Ta informacja oburzyła część mieszkańców pobliskich bloków, tym bardziej, że zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego, pozostałe wolne działki w pobliżu ulic 29 Listopada i Janusza Kusocińskiego również są przeznaczone są pod budowę budynków wielorodzinnych.

– Z całym osiedlem walczymy o park. O to żeby uchronić wszystkie drzewa i gatunki różnych ptaków, które tutaj żyją. Nie chcemy tutaj kolejnych bloków. Na tym osiedlu już mieszka ponad trzy tysiące osób. Park byłby dla nas wszystkich miejscem do relaksu i spacerów. Bardzo chcemy, żeby jak największa ilość osób poparła naszą petycję i nagłaśniali naszą sprawę. Może ze wszystkim mieszkańcami Nowego Sącza uda się nam przekonać urzędników do zmiany decyzji i stworzymy tutaj park mówi jedna z mieszkanek osiedla.

– To miejsce idealnie nadaje się na park. Mamy piękne drzewa, rosnące w kilku rzędach. W ich koronach wiele ptaków ma swoje gniazda. Tu miło można spędzić czas. Wystarczy tylko wybudować kilka ścieżek, zamontować kilka ławek, a w przyszłości jakieś latarnie i mamy piękny park. Zapraszamy tutaj naszych miejskich włodarzy żeby zobaczyli, jak wygląda to miejsce. Na mapie to tylko pusta miejska działka, ale w rzeczywistości to oaza pośród naszej betonowej codzienności. To miejsce będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszego miasta. Każdy będzie mógł tutaj przyjechać i pospacerować. W Nowym Sączu nie mamy przecież  dużo takich miejsc dodaje Agnieszka Zychowicz.

Pod internetową petycją w sprawie utworzenia Parku Nawojowskiego podpisało się już ponad tysiąc osób. Są to głownie mieszkańcy osiedla Nawojowska. Są także podpisy mieszkańców z innych rejonów Nowego Sącza oraz innych miejscowości, którym leży na sercu dobro przyrody. Listy poparcia do Fundacji w sprawie utworzenia parku wystosowali również: Zarząd Osiedla Nawojowska, zarząd okręgowy Ligi Ochrony Przyrody z Nowego Sącza, czy działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Nowego Sącza.

Jesteśmy ogólnopolską organizacją, która działa przeciwko katastrofie klimatycznej. Naszym głównym zadaniem jest dążenie Polski do neutralności klimatycznej i wymuszenie tego na politykach. Interesujemy się także sprawami lokalnego środowiska i przyrody. W pełni popieramy inicjatywę Parku Nawojowskiego. Tutaj naprawdę niewiele trzeba zrobić, żeby ten teren służył przyrodzie, ale także mieszkańcom. Może z tego wypłynąć bardzo wiele korzyści. Jak wiemy, Nowy Sącz jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych przez smog miast w Polsce, a badania naukowe jasno mówią, że roślinność i zieleń miejska bardzo pozytywnie wpływa na zmniejszanie ilości pyłów zawieszonych w powietrzu. Znajduje się tutaj wiele roślin, żyje tutaj wiele zwierząt. Należy ochronić tą bioróżnorodność – podkreśla Mikołaj Gumulski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

 

 

 Niebawem społecznicy zamierzają złożyć na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta  apel o przedyskutowanie tej sprawy podczas jednej z najbliższych sesji Rady Miasta.

 

Fot., źródło: Fundacja Nowe Kierunki

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Prezydent Nowego Sącza
  Przewodnicząca Rady Miasta

  Proszę nie zwracać uwagi na ten plebs z osiedla Nawojowska w Nowym Sączu ! Jak chcą mieć drzewa pod oknami to niech się przeniosą na wieś ! Poza tym ten plebs nie chce zbierać odchody po swoich psach ! Woli plebs mieć w pobliżu drzewa, niech tam psiarnia sadzi gówna !
  Ludzie czekają na mieszkania, Przy ulicy 29 Listopada mają stanąć wieżowce !
  Cwaniacy z osiedla Nawojowska ! Sami mieszkają w blokach, a innym nie dadzą !

  1. MiastoNS?? pisze

   fajny ten admin taki. nie za jednostronny. po sądeczanach daje jechać a vice versa (przetłumacz w google) już nie

Zostaw odpowiedź